Przygruntowne przymrozki
W drugiej dekadzie października odnotowano już kolejny dzień z silnymi przygruntowymi przymrozkami. Serię tą odnotowano 12.10, 13.10 (głównie we wschodniej połowie kraju) i 16.10.
Zobacz także: Przymrozki przetaczają się przez kraj, a terminy ochrony gonią. Czy wykonywać zabiegi?
Wczorajsze zjawisko, ze skutkami na polach z oziminami, kukurydzą czy burakiem cukrowym, było najbardziej odczuwalne w niektórych rejonach woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego (patrz mapka; źródło: IMGW i tabela).
Wczorajszy przymrozek, który spowodował silne oszronienie roślin, był najgroźniejszy dla upraw, na których krótko przed tym zjawiskiem stosowano zabiegi ochronne, zwłaszcza regulator wzrostu na rzepaku. Często wywołuje wówczas centkowane lub plamiste przebarwienia na liściach.
Dla zbóż ozimych niebezpieczna sytuacja dotyczy plantacji, które były chronione herbicydami. Jest kilka s.cz. tych preparatów, które można stosować w niższych temperaturach, jednak zaleca się unikanie sytuacji, kiedy krótko przed lub po opryskiwaniu roślin, na polach wystąpią przygruntowe przymrozki. Aby ograniczyć tego typu ryzyko, należy przed planowanym zabiegiem prześledzić krótkoterminowe prognozy pogody.
Janusz Biernacki