W nadchodzącym tygodniu – w okresie od 12 do 17 lutego – rolnicy muszą przygotować się na kapryśną zimową aurę. Prognozy meteorologiczne wskazują na zmienne warunki – od dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu, po okresy przejaśnień oraz silniejsze podmuchy wiatru.
Sprawdź też, gdzie można nawozić azotem w lutym? Aktualizacja MAPKI IMGW.
Jaka będzie pogoda na początku tygodnia?
W tym okresie przeważa duże zachmurzenie z występowaniem większych przejaśnień. W północno-wschodniej części kraju można spodziewać się mniejszego lub umiarkowanego zachmurzenia. Miejscami mogą wystąpić opady śniegu, a na Pomorzu Zachodnim opady te mogą osiągać umiarkowane natężenie.
-
Temperatury:
- Minimalne: od -11 °C (północny wschód) do -5 °C (centrum) oraz do -1 °C (zachód i południe kraju); nad morzem miejscami do 0 °C.
- Maksymalne: od -1 °C (północny zachód) przez około 3 °C (centrum i obszar nadmorski) do 7 °C (południowy wschód).
Przeważać będzie słaby i umiarkowany wiatr, jednak na północy możliwe są porywiste podmuchy. Na wybrzeżu prędkość wiatru może osiągać do 55 km/h, przy czym na północy dominują wiatry z kierunków wschodnich, a w części południowej – z kierunków południowych.
Gdzie będzie najmroźniej 14 lutego?
Prognoza na ten okres wskazuje na duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu.
-
Temperatury:
- Minimalne: od -8 °C na północnym wschodzie, około -4 °C w centrum, do -1 °C na południowym wschodzie; nad morzem temperatury wyniosą od 0 °C do 1 °C.
- Maksymalne: na większości obszaru od -1 °C do 2 °C, natomiast w północno-wschodniej części oraz w kotlinach podgórskich od -3 °C do -2 °C.
Wiatr będzie słaby do umiarkowanego, miejscami porywisty, zwłaszcza w północnej części kraju. Na wybrzeżu możliwe są porywy do 60 km/h. W nocy kierunek wiatru ulega zmianie, natomiast w ciągu dnia ustala się na kierunkach północnych. Nad morzem porywisty wiatr może powodować zawieje śnieżne.
Rozpogodzenia pod koniec tygodnia
W tym dniu prognozowane jest duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami. Obszar zachodni i centrum: Możliwe są momenty rozpogodzenia. Obszar wschodni, regiony podgórskie i teren nadmorski: Spodziewane są przelotne opady śniegu.
-
Temperatury:
- Minimalne: od -12 °C, a w północno-wschodniej części i na krańcach południowo-zachodnich do -10 °C, na większości obszaru od -9 °C do -5 °C oraz od -4 °C do -1 °C w rejonie nadmorskim; w kotlinach tatrzańskich temperatury mogą spaść do około -15 °C.
- Maksymalne: na wschodzie i południu wyniosą od -6 °C do -3 °C, natomiast na pozostałych terenach kraju od -2 °C do 1 °C.
Wiatr zazwyczaj słaby i umiarkowany, lecz w południowej części kraju mogą wystąpić porywiste podmuchy, z dominującymi kierunkami północnymi i północno-wschodnimi.
Czy weekend przyniesie więcej słońca?
Przez większość tego dnia zachmurzenie utrzyma się na poziomie małym do umiarkowanego. W północnych rejonach oraz na krańcach południowo-wschodnich mogą pojawić się okresy dużego zachmurzenia i opady śniegu.
-
Temperatury:
- Minimalne: na przeważającym obszarze kraju od -13 °C do -8 °C, w kotlinach podgórskich od -16 °C do -14 °C oraz w rejonie nadmorskim od -7 °C do -4 °C.
- Maksymalne: na większości terenu od -6 °C (oraz w rejonach południowych i wschodnich do -4 °C) do około -2 °C w centrum; na Pomorzu do 1 °C, natomiast w rejonach podgórskich Karpat temperatury mogą sięgać około -8 °C.
Wiatr słaby, początkowo wiejący z kierunków północnych, a następnie zmieniający kierunek.
Chłodny start tygodnia ze śniegiem
Prognozy na ten okres zapowiadają małe i umiarkowane zachmurzenie. W północnej części kraju mogą pojawić się okresy dużego zachmurzenia z przelotnymi opadami śniegu.
-
Temperatury:
- Minimalne: od -15 °C do -11 °C w południowej części, około -10 °C w centrum oraz do -7 °C w północnej części kraju; nad morzem minimalne temperatury wyniosą do -3 °C.
- Maksymalne: od -4 °C do 0 °C, przy czym w kotlinach podgórskich mogą osiągnąć około -7 °C.
Wiatr słaby i zmienny, z kierunkami przechodzącymi z północnych na zachodni i północno-zachodni, szczególnie w północnej części kraju.
Źródło: tygodnik-rolniczy.pl