Ewapotranspiracja aktualna jest to ilość wody odprowadzana do atmosfery na skutek parowania z gleby oraz z masy roślinnej w wyniku transpiracji w istniejących warunkach pogodowych, przy aktualnym stanie uwilgotnienia gleby. Obejmuje również parowanie wody opadowej zatrzymanej na roślinach. Proces ten zależy od właściwości roślin, warunków glebowo-wodnych oraz meteorologicznych, szczególnie od wielkości promieniowania słonecznego.
Groźne dane monitoringu
To dość rzadki przypadek, ale mamy obecnie taki układ pogody, że proces ewapotranspiracji w niemal całym kraju od kilku dni osiąga maksymalną dobową wartość, tj. ok. 6 mm (patrz mapa, źródło IMGW).
Oznacza to znaczący ubytek wody z gleby i powiększenie jej deficytu, który w woj. pomorskim przekracza już poziom –250 mm. Ostatecznie zjawisko to powoduje nasilenie suszy rolniczej i wzrost strat plonu. Sprzyjają mu niemal bezchmurne niebo w ciągu dnia, silna ekspansja promieniowania słonecznego, skrajnie wysokie temperatury oraz wysuszające wiatry. W ciągu ostatnich 10 dni odparowało już do atmosfery od ok. 25 mm do ok. 45 mm wody, czyli niemal połowa miesięcznej sumy opadów w lipcu.
[bie]