Uwaga, susza!
Od kilkunastu dni mamy słoneczną i wietrzna pogodę, sprzyjającą transpiracji i ewapotranspiracji, podczas której w ciągu doby odparowuje od 3 do ok. 5 mm wody. Mimo tkwiących jeszcze rezerw wilgoci w glebie z wczesnej wiosny, w kraju aktualne są m.in. ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla kilku rejonów Polski.
Susza hydrologiczna występuje obecnie na rzekach:
- Barycz (Wielkopolska), a ostrzeżenie obowiązuje od 1.06 do odwołania
- Ina i Płonia (woj. zachodniopomorskie); ostrzeżenie od 22.05 do odwołania
- Drawa (woj. zachodniopomorskie); ostrzeżenie od 29.05 do odwołania
- Czarna Wielka (woj. dolnośląskie); ostrzeżenie od 29.05 do odwołania
- Wkra (woj. warmińsko-mazurskie i mazowieckie), ostrzeżenie od 1.06 do odwołania
- Pisa (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie) ostrzeżenie od 1.06. do odwołania.
IMGW wydał też ostrzeżenie z zakresu prognoz hydrologicznych o gwałtownym wzroście stanów wód w zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu od 1.06 do 2.06 (patrz mapa zagrożeń; źródło IMGW).
Zagrożenie przymrozkami
Ostrzeżeniem meteorologicznym dla Polski jest natomiast prognoza przygruntowych przymrozków. Wystąpienie tego zagrożenia przewiduje się w piątek, głównie w północnym pasie Polski oraz lokalnie na południu. Stopień pierwszy tego ostrzeżenia przewiduje, ze w okresie wiosennej wegetacji roślin może dojść do spadku temperatury powietrza poniżej 0°C lub spadku temperatury przy gruncie poniżej –1°C (patrz mapa; źródło IMGW).
Zjawiska te prognozowane są od piątku (02.06) od godz. 7.30 do soboty (03.06) do godz. 7.30. W tych warunkach uszkodzone mogą być przede wszystkim młode rośliny buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaka, czy słonecznika. Na zagrożonych obszarach należy ponadto powstrzymać się od wykonywania zabiegów z chemicznymi środkami ochrony roślin.
Wysuszona wierzchnia warstwa gleby
Kolejnym niepokojącym sygnałem dla upraw polowych jest trwający okres bezdeszczowy. Zwłaszcza uprawy jare na glebach lekkich, o płytkiej warstwie próchnicznej i małej zawartości materii organicznej, są narażone na znaczny deficyt wody. Płytkie odkrywki glebowe wskazują obecnie na przesuszony profil do poziomu ok. 15 cm. Z kolei mapa satelitarna wilgotności gleby od 0 do 7 cm jest jeszcze bardziej niepokojąca. Tu znaczny deficyt wody obserwuje się na przeważającym areale, a jedynie południe Polski i niektóre rejony wschodnie mają jeszcze jej wystarczająco (patrz mapa; źródło IMGW).
[bie]