StoryEditor

Rekordowe parowanie, deficyt wody glebowej i kolejna fala upałów

Ostatnie dni to kumulacja zjawisk pogody, które ograniczają potencjał produkcyjny upraw polowych. Winny temu zagrożeniu jest brak opadów oraz skrajne temperatury i zjawisko ewapotranspiracji.

01.08.2024., 16:00h

Wczoraj temperatura maksymalna w Polsce była bardzo zróżnicowana. Od ok. 23–25°C na północy kraju do 30–32°C w rejonie południowo-zachodnim. Zbliżone wartości występują od kilku dni, co przy braku opadów powoduje, że ewapotranspiracja, czyli parowanie wody z powierzchni gleby i roślin osiąga maksymalne wartości na zdecydowanej większości naszego terytorium, tj. 5–6 mm. Jedynie na północy woj. mazowieckiego jest ono nieco niższe i wynosi 2–3,5 mm (patrz mapa, źródło IMGW).

image
FOTO:

Brak opadów

W wielu rejonach Polski od wielu już dni nie odnotowuje się także opadów deszczu, zwłaszcza tych o znaczeniu praktycznym dla upraw polowych, tj. powyżej 10 mm dla obecnego ich deficytu. W wielu lokalizacjach wilgotność gleby spadła poniżej 40%, co oznacza, że rośliny odczuwają ten niedobór i będzie on skutkował mniejszym plonowaniem. Dotyczy to zwłaszcza upraw, które obecnie są w zaawansowanej wegetacji, czyli buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaka oraz części UZ.

Dzisiejsza papa stanu wilgotności gleb w Polsce pokazuje, że najbardziej zagrożone rejony to pas od północnego wschodu woj. opolskiego, prawie całe woj. łódzkie oraz większość woj. mazowieckiego. Na tych terenach wskaźnik wilgotności w warstwie 7–28 cm oscyluje od 15% do 40%. Chwilowo mniejsze skutki deficytu wody w glebie występują w woj. zachodniopomorskim, pomorskim oraz części warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego (patrz mapa, źródło IMGW).

image
Wskaznik wilgotnosci gleby na poziomie 7–28 cm.
FOTO: IMGW

Sytuacja ta jest także niekorzystna dla wysiewanych obecnie mieszanek międzyplonowych, gdyż silnie przesuszona jest gleba również na poziomie 0–7 cm utrudnia doprawienie pola oraz wschody roślin, zwłaszcza drobniejszych nasion w składzie mieszanki, które wysiewa się płytko, tj. na głębokość do 3 cm.

Kolejnym niesprzyjającym faktem jest trudność stosowania w tych warunkach herbicydów doglebowych niszczących chwasty na ścierniskach. Ich skuteczność jest wówczas bardzo ograniczona.

Gorący kolejny tydzień

Modelowe prognozy pogody na kolejny tydzień są także niekorzystne dla rolnictwa. Programy przewidują bowiem kolejną falę upałów, a najcieplejsze dni to środa (7.08) i czwartek (8.08) z temperaturami przekraczającymi 30°C, które obejma większość naszego kraju (patrz mapki, źródło CMM IMGW).

image
Modelowe wartości temperatur w kolejnym tygodniu.
FOTO: CMM IMGW
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 18:19