Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo pomorskiego, Równiny Słupskiej Wysoczyzny Damnickiej, Żuław oraz na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim od –230 do –259 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od –200 do –229 mm (patrz grafika).
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski we wszystkich województwach, która objęła wszystkie (14) monitorowane uprawy, tj.:
- rzepaku i rzepiku,
- zbóż ozimych i jarych,
- krzewów owocowych,
- kukurydzy na ziarno i kiszonkę,
- roślin strączkowych,
- truskawek,
- warzyw gruntowych,
- tytoniu,
- drzew owocowych,
- chmielu,
- ziemniaka,
- buraka cukrowego.
Najbardziej poszkodowany rzepak
W 6 okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku, którą stwierdzono w 2056 gminach Polski. W uprawach zbóż jarych zjawisko wystąpiło w 1703 gminach, na plantacjach krzewów owocowych w 1683, w kukurydzy na ziarno i kiszonkę w 1650, wśród roślin strączkowych notowano ją w 1566 gminach, u zbóż ozimych w 1545, na plantacjach truskawek w 1382, w ziemniaku w 614, a w buraku cukrowym w 250.
W szóstym raporcie monitoringu suszy wystąpił wzrost powierzchni z suszą rolniczą w trzynastu uprawach, natomiast w jednej uprawie odnotowano jej zmniejszenie.
[bie]