W 7. okresie raportowania, tj. od 21 maja do 20 lipca br. średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego wynosiła –178 mm, zmniejszając się o 18 mm w stosunku do poprzedniego raportu. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych Instytut stwierdza więc wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.
Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od –240 do –269 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej i południowej części Niziny Mazowieckiej, dochodząc do –239 mm (patrz mapa).
Susza we wszystkich województwach
Obecnie susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach. Największy jej zasięg dotyczy kukurydzy na ziarno i kiszonkę, obejmując 2159 gmin Polski. W uprawach roślin strączkowych odnotowano ją w 2039 gminach wśród zbóż jarych w 1971 u zbóż ozimych w 1824 , na kwaterach ziemniaczanych w 1229 a na plantacjach buraka cukrowego w 779.
Maksymalny zasięg - mapa zagrożenia suszą
Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach za pomocą map oraz tabel zamieszczone są na stronie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej www.susza.iung.pulawy.pl, na której znajduje się zakładka:
Mapy zagrożenia suszą\Wybierz uprawę\Wybierz okres – należy wybrać Zasięg maksymalny.
Przedstawione tam dane są sumą wszystkich gmin i powierzchni objętych suszą od początku jej monitorowania, tj. od 21 marca aż po raport bieżący. IUNG – PIB informuje ponadto, że tylko zasięg maksymalny jest najbardziej miarodajny w monitorowanym okresie wegetacyjnym w oznaczeniu wystąpienia suszy rolniczej nie tylko w kraju, ale także na poszczególnych działkach ewidencyjnych.
[bie]