StoryEditor

Zalane pola i głodne oziminy - Jak wygląda sytuacja na polach w kraju?

Mijająca zima jest jedną z najbardziej obfitujących w opady od wielu lat. Jednych to cieszy, innych martwi. Przedstawiamy przegląd sytuacji na polach w różnych rejonach kraju.
22.02.2024., 09:41h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Żuławy - Na żuławskie gleby nie sposób wjechać z nawozami
  • Podlasie - gleba dobrze nasiąkała i uzupełniły się zapasy wody
  • Mazowsze - Rzepak i żyto dobrze przezimowały
  • Lubuskie - Wiosną trzeba będzie też dokończyć ochronę herbicydową zbóż ozimych
  • Dolny Śląsk - Ciężko może być z zaplanowanym głęboszowaniem

Nasycona wodą gleba jesienią utrudniła siewy, a teraz może opóźnić zabiegi agrotechniczne. Dotyczy to także stosowania azotu, który w lutym w tym roku na większości terenu Polski można było legalnie stosować. Jednak na glebach mocniejszych nie sposób było wjechać z ciągnikami w pole. Woda także nie wszędzie sprawnie schodziła z pól, co opóźnia nie tylko zabiegi, ale także ogrzanie gleby.

image

opady atmosferyczne 2023

FOTO: IMGW

Żuławy - Na żuławskie gleby nie sposób wjechać z nawozami

– Praktycznie co roku na wiosnę borykamy się z nadmiarem wody. Jednak w tym roku w lutym jest najgorsza sytuacja w ciągu ostatnich 10 lat. Na żuławskie gleby nie sposób wjechać z nawozami. W wielu miejscach pola są zalane, a rowy i kanały nie odbierały wody, ponieważ jej poziom w nich był bardzo wysoki. Jest to wywołane tzw. cofką, czyli wtłaczaniem wody z morza przez sztormy i silny północny wiatr. Ponadto Gdańsk, aby zmniejszyć ryzyko powodzi, zamknął śluzę na Motławie i nie mamy dokąd pompować wody – mówi Marek Grabarek z Żuław.

image

Marek Grabarek
Grabiny Zameczek
woj. pomorskie

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Dodaje, że jeszcze gorsza sytuacja jest ze wschodniej strony Nogatu. Twierdzi, że nie ma szans wjechać z nawozami, chyba że przyjdzie mróz, który umożliwi wjazd z ciągnikami w pole. Woda w okolicy zalewa też łąki, a niektórzy rolnicy muszą ratować zgromadzoną w stogach słomę i przewożą ją na wyższe tereny.

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:56