Czerwiec 2024 roku był na całym świecie cieplejszy niż jakikolwiek poprzedni czerwiec od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych. Poinformował o tym europejski serwis do monitorowania zmian klimtycznych Copernicus Climate Change Service (C3S).
Zobacz też: Pogoda dla rolnika – nadciąga fala upałów!
Najcieplejszy miesiąc od czasów przemysłowych
Średnia temperatura powietrza na powierzchni ziemi w czerwcu wyniosła 16,66 stopni, co oznacza, że była o 0,14 stopnia wyższa niż rekord czerwcowy z poprzedniego roku. W porównaniu do globalnych średnich wartości z okresu przedindustrialnego (1850-1900) odnotowano wzrost o 1,64 stopnia. Średnia z lat 1991-2020 została przekroczona o 0,67 stopnia.
Szczególnie gorąco w Europie Południowo-Wschodniej
W Europie temperatury w czerwcu były o 1,57 stopnia wyższe od średniej z lat 1991-2020, co sprawia, że był to drugi najcieplejszy czerwiec od początku realizowania pomiarów. Według danych Copernicus temperatury były szczególnie wysokie w południowo-wschodniej Europie, podczas gdy w północno-zachodniej i zachodniej części kontynentu były one przeciętne lub poniżej średniej. W Europie Środkowej i Południowo-Zachodniej było również wyraźnie wilgotniej niż zwykle.
Próg porozumienia paryskiego został przekroczony
Wraz z tegorocznym czerwcem już dwunastym miesiąc z rzędu osiągnięto lub przekroczono próg 1,5 stopnia określony w porozumieniu paryskim.
Dane temperaturowe serwisu Copernicus opierają się na komputerowych analizach zbioru danych ERA5, który obejmuje miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.
Źródło: AgraEurope