StoryEditor

Apel KRIR o zmiany rolniczych emeryturach

Już prawie 3 dekady obowiązuje ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2020 r., poz. 174). Na przestrzeni lat była wielokrotnie nowelizowana, jednak zdaniem wielu ubezpieczonych w KRUS, zawiera ona wiele mankamentów i niedociągnięć.
12.05.2020., 15:05h
Podkreślają, że w porównaniu z osobami objętymi systemem ZUS czują się pokrzywdzeni.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych powierzył prof. Beacie Jeżyńskiej z UMCS w Lublinie sporządzenie porównawczej ekspertyzy prawnej dotyczącej zabezpieczenia społecznego rolników w porównaniu z systemem ZUS wobec zachodzących zmian gospodarczych.

W oparciu o tę ekspertyzę oraz liczne sygnały dochodzące ze środowisk rolniczych, a zwłaszcza konkretne wnioski z wojewódzkich izb rolniczych, Zarząd KRIR zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie, proponując liczne rozwiązania. Oto one:

  • Możliwość przejścia na emeryturę rolniczą po 40 latach pracy, bez względu na wiek ubezpieczonego. Byłby to nie obowiązek, lecz przywilej, bowiem sam ubezpieczony decydowałby, czy chce z niego skorzystać, czy nadal pracowałby na roli. Emerytury stażowe poprawiłyby strukturę wiekową rolników i przyspieszyłyby wymianę pokoleniową na wsi – uzasadnia KRIR;
  • Przywrócenie wieku emerytalnego – 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. KRIR uważa, że praca na roli jest szczególnie trudna i narażona na wpływ różnorodnych czynn...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:10