StoryEditor

Co ze wzrostem emerytur rolniczych? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia!

Trwają prace legislacyjne mające zmienić ustawę z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postuluje własne pomysły. Czego dotyczą?

25.11.2024., 15:51h

18 października 2024 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wzięcie pod uwagę konkretnych postulatów w procesie kształtowania się nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wojewódzkie izby rolnicze złożyły wnioski na temat zmian przepisów emerytalno-rentowych.

Rehabilitacja lecznicza KRUS

Ważnym punktem jest kwestia powiększenia limitów dostępu do rehabilitacji leczniczej dla osób, które tego potrzebują, a są uprawnione do pobierania emerytury rolniczej. Okazuje się, że w resorcie prowadzone są już prace legislacyjne, aby więcej zainteresowanych mogło uzyskać dostęp do rehabilitacji w Centrach Rehabilitacji KRUS.

Uzupełniająca renta rolnicza

Kolejną sprawą, z jaką zwrócił się KRIR, jest problem zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej, gdy jeden z małżonków rolników posiadających gospodarstwo jest rencistą, drugi zaś ma przejść na emeryturę. MRiRW wyjaśnia, że powodem takiego stanu rzeczy jest prowadzenie działalności rolniczej, a nie samo posiadanie lub dysponowanie własnością gospodarstwa. – Zatem jeżeli małżonkowie nie prowadzą działalności rolniczej w posiadanym gospodarstwie rolnym, nie powinno być zawieszone świadczenie rentowe z ubezpieczenia społecznego rolników – podsumowuje Ministerstwo.

Przeczytaj także: Protest rolników zawieszony. Coś się zmieni, czy to tylko gra na zwłokę?

Opłacanie składek w ZUS i KRUS

W jednym z postulatów znalazł się wniosek o umożliwienie rolnikowi ubezpieczonemu w ZUS opłacania składki emerytalnorentowej w KRUS. W odpowiedzi Ministerstwo wyraźnie odstępuje od zgody na ten pomysł, argumentując swoje stanowisko specyfiką odrębności rolniczego systemu ubezpieczenia społecznego. U jego podstaw leży sposób finansowania systemu rolnego, w ok. 90% z budżetu państwa. Ma on być dedykowany jedynie rolnikom, dla których działalność rolnicza jest jedynym źródłem utrzymania: – tj. dla tych, którzy nie mają tytułu do ubezpieczenia powszechnego (np. z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia innej działalności zarobkowej, w tym pozarolniczej działalności gospodarczej) – czytamy w odpowiedzi.

Ubezpieczenie KRUS 

KRIR poruszył także kwestię zmiany przepisów świadczeń emerytalno-rentowych, przyznawanych przez KRUS, w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków jest płatnikiem w ZUS, a drugi w KRUS. Ministerstwo objaśnia, że gdy rencista całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie, prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalnorentowemu z mocy ustawy, do momentu przejścia małżonka na emeryturę rolniczą rencista uprawniony jest do pobierania świadczenia w pełnej wysokości. Dzieje się tak po to, aby małżonek rencisty uzyskał wymagany staż emerytalny w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników. W momencie przejścia małżonka na emeryturę i zakończenia płacenia składek, renciście zostaje zawieszona część uzupełniająca renty rolniczej. Rencista może otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, ale musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Jak to zrobić? Na przykład przez wydzierżawienie gospodarstwa rolnego, umowę darowizny, umowę o dożywocie, umowę sprzedaży.

Co ze wzrostem emerytur rolniczych?

Na wokandzie znalazła się także kwestia podwyższenia emerytur rolniczych, zwiększenia rolnego do emerytury z ZUS oraz stawki dziennej zasiłku chorobowego. Co do tych kwestii Ministerstwo odpowiedziało, że w ubiegłym roku zmieniły się zasady waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej z KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS, a dla rolników, którzy opłacali podwójną lub dodatkową składkę wprowadzono dodatek 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania takich składek. Natomiast w sprawie zasiłku chorobowego MRiRW podsumowuje, że jest ono powiązane ze świadczeniem z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Jest finansowane w ramach Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR), który pochodzi w dużej mierze ze składek ubezpieczonych bez wpływu z dotacji budżetowej.

fot. envato elements 

Źródło: KRIR

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 15:52