Do naszej redakcji zwrócił się rolnik, ubezpieczony z mocy ustawy w KRUS, który chciał powiększyć swoje 50-hektarowe gospodarstwo rolne i wydzierżawić od Skarbu Państwa dodatkowe grunty. Przystąpił więc do przetargu, gdzie było dużo chętnych, w tym rolników stosunkowo młodych, którym KRUS wypłaca renty rolnicze okresowe.
Nasz Czytelnik zastanawia się, jak rolnicy, którzy pobierają renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, mogą pracować w gospodarstwie rolnym i jeszcze chcieć dodatkowo je powiększać, skoro stan ich zdrowia na to nie pozwala? Czy można pobierać rentę rolniczą i nadal osobiście wykonywać prace w gospodarstwie rolnym? Zwraca on uwagę, że rolnicy niejednokrotnie śmieją się, że pobierają rentę, nie muszą już opłacać składek na ubezpieczenie społeczne rolników, bo są w tym czasie wyłączeni z ubezpieczenia w KRUS i nadal pracują w gospodarstwie rolnym.
W tym artykule oprócz tego, czy można pracować na rencie, postaram się wyjaśnić również, w jaki sposób KRUS orzeka o niezdolności do pracy, czy Kasa powinna przeprowadzać w uzasadnionych przypadkach kontrolę stanu zdrowia tych rencistów oraz czy istnieje jakiś nadzór nad prawidłowością wydanych orzeczeń o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Co stanowią przepisy o rencie?
W świetle przepisów ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208 ze zm.), jednym z warunków, który musi spełnić ubezpieczony rolnik (domownik), aby nabyć prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do