![436934](https://static.topagrar.pl/images/2023/03/03/o_436934_1280.png)
Otóż od każdej decyzji wydanej przez KRUS zarówno odmawiającej, jak też przyznającej rolnik (domownik) może wnieść odwołanie do Sądu. W sprawach odwołania od decyzji dot. świadczeń emerytalno-rentowych rolnik (domownik) wnosi odwołanie do sądu okręgowego w I instancji właściwego według miejsca zamieszkania (sąd i adres są podawane w pouczeniu w decyzji), a w II instancji do sądu apelacyjnego.
Odwołania od decyzji wydanych przez KRUS
Odwołanie do sądu okręgowego wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej KRUS, która wydała decyzję. Jeśli chodzi o odwołania od decyzji wydanych przez KRUS w sprawach świadczeń krótkoterminowych np. jednorazowego odszkodowania rolnik wnosi odwołanie też za pośrednictwem organu rentowego KRUS do sądu rejonowego w I instancji, a w II instancji do sądu okręgowego.
Przeczytaj także: Renta chorobowa z KRUS – ile wynosi?
Odwołanie nie tylko od decyzji odmawiającej
Jak wcześniej podałam rolnik (domownik) może złożyć odwołanie nie tylko od decyzji odmawiającej, ale także od decyzji przyznającej w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Po tym terminie wydana decyzja stanie się prawomocna i już od niej odwołanie nie przysługuje.
Odwołania od decyzji przyznającej
W przypadku odwołania od decyzji przyznającej (np. przyznającej prawo do emerytury i ustalającej jej wysokość, czy też decyzji waloryzacyjnej) rolnik może się odwołać do sądu. Jednakże przed wniesieniem odwołania do sądu rolnik winien się zastanowić, czy nie skorzystać z możliwości zwrócenia się do Centrali KRUS w Warszawie al. Niepodległości 190, do Biura Świadczeń o zbadanie sprawy w trybie nadzoru na podstawie akt, zwłaszcza, jeśli chodzi o prawidłowość ustalenia wysokości świadczenia przez oddział regionalny KRUS. Zwrócenie się o zbadanie sprawy w trybie zwierzchniego nadzoru przerywa termin odwołania do sądu i po rozpatrzeniu sprawy przez Centralę KRUS nadal można złożyć odwołanie do Sądu. Na koniec należy przypomnieć, że dopóki decyzja dot. świadczeń emerytalno-rentowych się nie uprawomocni rolnik może zrezygnować ze świadczenia.
Ewa Jaworska-Spicak
Fot. envato elements