StoryEditor

Dwie emerytury: z KRUS i ZUS – jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?

Niektórzy rolnicy mogą liczyć na podwójną emeryturę. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Jakie warunki należy spełnić, aby pobieranie świadczenia z ZUS i KRUS jednocześnie było możliwe?

26.12.2024., 17:00h

To atrakcyjna opcja dla rolników, którzy odprowadzali składki zarówno do ZUS, jak i KRUS.

Dla kogo podwójna emerytura?

Przede wszystkim emerytura z dwóch źródeł należy się osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a w czasie pracy zawodowej odprowadzały składki zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). To nie jedyny warunek. Rolnik musi wykazać się odpowiednim stażem podlegania pod ubezpieczenie rolnicze – to jasno określona liczba – co najmniej 25 lat. Jednocześnie istnieją także inne wymogi, ze strony ZUS – czyli odprowadzanie składek do ZUS w trakcie pracy, która nie była związana z rolnictwem. To system dedykowany dwuzawodowcom – osobom łączącym pracę w gospodarstwie rolnym z zupełnie innymi obowiązkami zawodowymi. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznane świadczenie emerytalne wypłacają niezależnie od siebie.

Warunki otrzymania emerytury z ZUS

Aby otrzymać emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba:

  • osiągnąć powszechny wiek emerytalny, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • przez jakiś czas odprowadzać składki na ubezpieczenia w ZUS (staż pracy nie ma znaczenia).

Choć okres, przez który zostały odprowadzane składki, nie decyduje o przyznaniu prawa do emerytury, to ten czas ma wpływ na jej wysokość. Natomiast, istnieje pojęcie minimalnego stażu pracy wymaganego do osiągnięcia najniższej emerytury – dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.

Emerytura rolnicza z KRUS

Aby KRUS mógł przyznać seniorowi emeryturę, ubezpieczony rolnik musi:

  • osiągnąć wiek emerytalny, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • podlegać pod ubezpieczenie emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

Warto dodać, że otrzymanie emerytury rolniczej w pełnej wysokości następuje bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego.

Przeczytaj także: Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku – KRUS podaje stawkę!

Zwiększenie rolne w ZUS

Ten dodatek mogą uzyskać osoby, które nabyły prawo do emerytury z ZUS i w okresie ubezpieczenia odprowadzały składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego krócej niż przez 25 lat. To rolnicy, którzy nie uzyskali prawa do emerytury rolniczej, ponieważ liczba lat składkowych na ubezpieczenie w KRUS-ie była mniejsza niż 25 lat. Mogą oni liczyć na powiększenie emerytury z ZUS-u – za każdy rok opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników emerytura zasadnicza wzrasta o 1 procent.

Fot. envato elements

Źródło: ZUS, KRUS

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 08:01