Rolnicy chcą zmian w systemie emerytalnym KRUS i naliczania składek z uwzględnianiem składek płaconych do ZUS i odwrotnie. Z wnioskiem w tej sprawie do resortu rolnictwa wystąpiły izby rolnicze.
- Wystąpiliśmy o wprowadzenie przepisów, które umożliwią doliczenie do emerytury z KRUS lat składkowych w ZUS poniżej 25 lat. Należy również proporcjonalnie doliczyć odpowiednią wysokość emerytury ze składki płaconej na ZUS do emerytury z KRUS - poinformował Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ: Doliczenie do emerytury z KRUS lat składkowych w ZUS. Rolnicy chcą zmian!
Dyskryminacja rolników dwuzawodowców
Czy rolnicy tzw. dwuzawodowcy są dyskryminowani, jeżeli chodzi o przejście na emeryturę? W tej kwestii wystąpił ze swoim stanowiskiem Gustaw Jędrejek, Prezes LIR, który zauważa, że wprowadzenie zmian w tym zakresie jest niezbędne.
W imieniu rolników wystąpił on o zaliczenie stażu z ZUS do okresu składkowego w KRUS na zasadzie proporcjonalności oraz o doliczenie odpowiedniej wysokości ze składki ZUS do emerytury KRUS.
Takie działania zapobiegnie dyskryminowaniu rolników dwuzawodowych, którzy oprócz gospodarstwa, prowadzą także inną pracę zarobkową poza rolnictwem, głównie ze względów ekonomicznych.
Przejście na emeryturę bez wieku emerytalnego
Gustaw Jędrejek postuluje o stworzenie możliwości przejścia na emeryturę KRUS po opłaceniu składek przez 35 lat bez konieczności spełnienia drugiego kryterium, którym jest odpowiedni wiek emerytalny.
Zmiana ta spowoduje, że rolnik nie będzie musiał opłacać składek do momentu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego.
Obniżenie wieku emerytalnego dla rolników
To niejedyny postulat wystosowany przez Zarząd LIR, apelują oni również o obniżenie wieku emerytalnego o 2 lata zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
- Grupa zawodowa, do jakiej nalezą rolnicy, charakteryzuje się intensywną oraz wykraczającą poza ramy czasowe pracą. Bardzo często zaczyna się już w młodym wieku, początkowo przy pomocy w gospodarstwie rodziców – czytamy w piśmie.
Zwiększony dodatek do emerytury
Rolnicy, którzy opłacają podwójną lub dodatkową składkę, powinni mieć także zwiększony dodatek do emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania takich składek o 3%.
Rolnik dwuzawodowy: jak zostać w KRUS i podjąć dodatkową działalność?
Kiedy rolnik może podjąć dodatkową działalność, jednocześnie pozostając w KRUS, a kiedy zostanie wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników? Te i wiele innych nurtujących dwuzawodowców kwestii rozwiewamy TUTAJ.
Bernat Patrycja
Fot: Canva