Nie każdy może bezproblemowo udowodnić, przez ile lat odprowadzał składki na ubezpieczenie rolnicze. KRUS działa od 1 stycznia 1991 roku – od tego momentu wszystkie dokumenty są osiągalne i łatwe do weryfikacji. Sprawa czasami komplikuje się, jeśli zainteresowany musi udowodnić swoją pracę w gospodarstwie rolnym, jeśli miało to miejsce dużo wcześniej.
Jak podaje KRUS, do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., zalicza się okresy:
- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990;
- prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 r.
Emerytura KRUS – oświadczenia o pracy
Aby potwierdzić okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego przed 1 lipca 1977 roku (przed tą datą rolnicy nie podlegali ubezpieczeniu społecznemu) wnioskodawca powinien przedstawić dokument stwierdzający tytuł władania gospodarstwem: akt notarialny, akt własności ziemi, czy umowę dzierżawy. – Osoby, które pracowały w gospodarstwach rolnych rodziców (lub dziadków) w charakterze domowników przed wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla tych osób (przed 1 stycznia 1983 r.), a następnie przejęły to gospodarstwo, oprócz złożonego pod odpowiedzialnością karną oświadczenia o pracy w nim, zwykle nie muszą składać dodatkowych dokumentów (zazwyczaj wystarczającą dokumentację posiada KRUS) – podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Emerytura KRUS – rola gminy
W innych sytuacjach potrzebne będzie zaświadczenie urzędu gminy potwierdzające miejsce zamieszkania i istnienie gospodarstwa rolnego w danym czasie. Zdarza się jednak, że urząd gminy nie posiada takiej dokumentacji – wtedy niezbędne będą pisemne zeznania co najmniej dwóch świadków, które zostaną poddane ocenie kolegium.
Przeczytaj także: Rolnicy czekają na dopłaty bezpośrednie. ARiMR wyjaśnia aktualną sytuację!
KRUS nie zawsze dysponuje dokumentami
Z kolei w przypadku, gdy KRUS nie jest w stanie potwierdzić, że zainteresowany podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników od 1 lipca 1977 r. do 31 grudnia 1982 r. oraz od 1 stycznia 1983 r. do 31 grudnia 1990 r., ponieważ ważne dane nie zostały przejęte z urzędu gminy, które niegdyś zajmowały się sprawami ubezpieczenia i opłacania składek, to rolnik powinien przedstawić zaświadczenie z urzędu gminy, na terenie którego jest lub było położone gospodarstwo rolne. Na tym dokumencie nie może zabraknąć takich danych jak: imię i nazwisko ubezpieczonego, data urodzenia, adres zamieszkania, okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i wysokość opłaconych składek.
Seniorzy urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej mogą liczyć na uwzględnianie okresów pracy rolniczej i podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i okresy innego ubezpieczenia.
Fot. envato elements
Źródło: KRUS