Odpowiedź: Zgodnie z art. 2 pkt. 9 ustawy z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (DzU z 2019 r., poz. 303), wychowanie to sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi, polegającej na stałym i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków, spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci, w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i ich majątkiem. Wychowanie to także całość różnorodnych form wpływów i oddziaływań kształtujących rozwój dziecka w poszczególnych fazach rozwoju – od urodzenia do pełnoletności. Za długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci może być uznany, m.in. wyjazd za granicę połączony z brakiem zainteresowania losem dzieci. Natomiast nie powinien być uznany za długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci wyjazd okresowy w celu zapewnienia im środków utrzymania i korzystanie z pomocy dziadków.
Przy rozpatrywaniu prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie więc istotna długość okresu przebywania za granicą, jak też wiek dzieci w tym okresie, w którym matka osobiście ich nie wychowywała. Tak więc upoważniony przez Prezesa KRUS pracownik jednostki organizacy...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą
Pytanie: W lutym br. ukończyłam 60 lat. Urodziłam i wychowałam pięcioro dzieci. Przed zawarciem związku małżeńskiego w latach 1983–84 byłam ubezpieczona jako domownik w gospodarstwie rolnym rodziców. Nie pracowałam zawodowo, ale w celu zapewnienia rodzinie środków do życia 3 lata byłam za granicą. W tym czasie dziećmi opiekowała się moja mama. Czy jak złożę wniosek o świadczenie "Mama 4 Plus", te 3 lata braku bezpośredniej opieki nad dziećmi będzie rzutować na przyznanie przez KRUS rodzicielskiego świadczenia?