![emerytura, limity przychodów, waloryzacja 2025](https://static.topagrar.pl/images/2025/02/14/o_548330_1280.webp)
Legitymacja emeryta
Legitymacja emeryta to dokument, który potwierdza, że jego posiadacz osiągnął wiek emerytalny i ma prawo do emerytury. Może ją wydać ZUS lub KRUS. W przypadku legitymacji wydanych przez KRUS mają one formę papierową. Nie można uzyskać legitymacji emeryta w formie elektronicznej.
Czy o legitymację emeryta trzeba złożyć wniosek?
Rolnicy, którzy uzyskali prawo do emerytury, nie muszą składać specjalnego wniosku o wystawienie legitymacji emeryta. Dokument zostanie im wydany z urzędu.
Przeczytaj także: Sanatorium KRUS – jakie są zasady przyjęcia do ośrodka rehabilitacji? Gdzie rolnicy mogą wyjechać?
Zniżki dzięki legitymacji emeryta z KRUS
Emeryci z KRUS oraz ZUS mogą korzystać ze zniżek na legitymację emeryta na tych samych zasadach. Dokumenty dają uprawnienia do:
- zniżek w transporcie publicznym - osobom powyżej 70 lat przysługuje darmowa komunikacja miejska, a w wielu miejscowościach młodsi emeryci mogą korzystać z biletów ulgowych,
- zniżek w pociągach - emeryci są uprawnieni do dwóch przejazdów koleją rocznie ze zniżką -37%, PKP oferuje także osobom powyżej 60 lat bilet seniora ze zniżką 30%,
- zniżek dla seniorów w niektórych liniach autobusowych,
- zwolnienia z abonamentu RTV – seniorzy powyżej 75 lat są zwolnieni z płacenia abonamentu RTV, a młodsi emeryci – jeśli ich emerytura nie jest wyższa niż 50 % średniego wynagrodzenia,
- ulg w placówkach kultury i rekreacji - seniorzy mogą skorzystać z niższych cen biletów do kin, teatrów czy muzeów, tańszych zajęć w domach kultury i ośrodkach sportu i rekreacji,
- seniorom, którzy ukończyli 65 lat przysługują bezpłatne leki na receptę objęte wykazem,
- emeryci i renciści mogą wyrobić paszport za pół ceny, a osoby powyżej 70 lat za darmo,
- seniorzy mogą skorzystać również ze zniżek na pobyty w uzdrowiskach.
Karta seniora a legitymacja emeryta
Niektórzy seniorzy korzystają z kart seniora. Nie są one tym samym, co legitymacja emeryta. Po pierwsze, Ogólnopolska Karta Seniora to autorski program Stowarzyszenia MANKO z Krakowa, nie wydaje jej zatem ZUS ani KRUS. Mogą się o nią ubiegać osoby, które ukończyły 60 lat bez względu na posiadanie prawa do świadczeń. Chcąc uzyskać kartę seniora, należy złożyć wniosek.
Przeczytaj także: Czy rolnik może odwołać się od decyzji przyznającej KRUS?
Karta seniora – czy jest darmowa dla rolników?
W odróżnieniu od legitymacji emeryta, karta seniora jest darmowa dla rolników tylko wtedy, gdy mieszkają oni na terenie gmin, które przystąpiły do stworzonego przez Stowarzyszenie MANKO Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty. W innych przypadkach koszt jej uzyskania to 35-50 zł, w zależności od tego, czy senior zechce opłacić roczną czy dwuletnią składkę członkowską w Stowarzyszeniu MANKO.
Ulgi na kartę seniora
Seniorzy-rolnicy mogą korzystać z kart seniora w całej Polsce, nie tylko w gminach, które przystąpiły do programu. Karty dają zniżki do firm i instytucji z następujących obszarów:
- zdrowie,
- uroda,
- sport i rekreacja,
- turystyka i noclegi,
- sanatoria i uzdrowiska,
- restauracje i kawiarnie,
- kultura i sztuka,
- edukacja,
- transport.
Łącznie firm honorujących kartę seniora jest ok. 4 tys., a na liście znajdują się m. in. przychodnie, apteki, sanatoria, sklepy, restauracje, kawiarnie, teatry czy muzea.
źródło: WIR
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements