StoryEditor

Kiedy można składać wniosek o emeryturę z KRUS?

Prawo do świadczenia emerytalnego wypłacanego przez KRUS zostaje przyznane na wniosek osoby zainteresowanej. Emerytura nie jest nadawana z urzędu, dlatego warto wcześniej skompletować niezbędne dokumenty.

03.02.2025., 15:00h

Emerytura z KRUS przysługuje rolnikowi lub jego domownikowi, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia i osiągnięcia odpowiedniego wieku: 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Przy czym podleganie ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu musi wynosić co najmniej 25 lat. Jak podaje KRUS, przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej i jej wysokości dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku uwzględniane są wyłącznie okresy podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Wniosek o emeryturę z KRUS – kiedy należy złożyć?

Wniosek o emeryturę rolniczą może złożyć zarówno zainteresowany senior, jak i jego pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo udzielone na piśmie lub ustnie do protokołu. Wniosek emerytalny składamy nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków uprawniających do otrzymania świadczenia (chodzi np. o osiągnięcie wieku emerytalnego). Złożenie wniosku zbyt wcześnie spowoduje wydanie przez KRUS odmownej decyzji. Jeżeli przyszły emeryt spóźni się z dokumentacją, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku. KRUS ma 30 dni od daty złożenia stosownych dokumentów na rozpatrzenie wniosku.

Przeczytaj także: Emerytura KRUS – jak potwierdzić lata opłacania składek ubezpieczeniowych?

Składanie wniosku o emeryturę rolniczą krok po roku

Na początku należy zalogować się do swojego konta w ePUAP.

  • W katalogu spraw wpisujemy miasto lub kod pocztowy, aby wybrać odpowiedni oddział regionalny lub placówkę terenową KRUS.
  • Klikamy na opcję: Pokaż sprawy wybranego urzędu, a następnie: Sprawy ogólne i wybieramy: Pismo ogólne do podmiotu publicznego.
  • Klikamy: Załatw sprawę.
  • Znów wybieramy odpowiedni oddział regionalny lub placówkę terenową KRUS.
  • Teraz należy wypełnić formularz.
  • W polu: wybierz rodzaj pisma wybieramy: inne pismo;
  • W polu doprecyzuj rodzaj pisma wpisujemy: Wniosek o emeryturę rolniczą/rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy;
  • Wpisujemy tytuł pisma: Zgłoszenie do jednostki organizacyjnej KRUS w... (wpisujemy odpowiedni oddział regionalny lub placówkę terenową KRUS);
  • Opisujemy swoją sprawę, np. Składam wniosek o emeryturę rolniczą.
  • Dodajemy odpowiednie załączniki:

- interaktywny wniosek o emeryturę rolniczą/rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.

- kwestionariusz dotyczący okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz okresów podlegających zaliczeniu do tego ubezpieczenia.

- dokumenty potwierdzające okresy podlegania innym niż rolnicze ubezpieczeniom społecznym, np. zaświadczenia z ZUS, zaświadczenia pracodawców, świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową,

- dokumenty potwierdzające ubezpieczenie za granicą – w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych lub w państwach członkowskich UE/EFTA;

- formularz unijny „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (formularz E 207 PL) – dotyczy osób posiadających okresy ubezpieczenia w Polsce oraz okresy ubezpieczenia w innych państwach członkowskich UE/EFTA;

- dokumenty, które potwierdzają zakończenie działalności rolniczej/działu specjalnego produkcji rolnej.

  • Uzupełniamy dane kontaktowe, klikamy: Dalej, a następnie: Podpisz i wyślij.

Źródło: gov.pl

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. luty 2025 18:01