Odpowiedź: W świetle przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2019 r., poz. 299 ze zm.), zasiłek macierzyński przysługuje osobie (matce dziecka) podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu zarówno z mocy ustawy, jak i na wniosek.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez 52 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Prawo do niego ustala się od miesiąca urodzenia dziecka, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka.
Jeśli urodzi pani dziecko w grudniu, a wniosek złoży w styczniu 2020 r. zasiłek macierzyński KRUS przyzna i wypłaci pani od dnia urodzenia dziecka do upływu 52. tygodnia w kwocie 1000 zł miesięcznie.
Ewa Jaworska-Spicak, ekspert ds. KRUS
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
KRUS: Renta z tytułu niezdolności do pracy a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Pytanie: Pobieram z KRUS rentę rolniczą okresową z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie na wniosek opłacam składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. W grudniu br. urodzę dziecko. Czy jako rencistka, ale podlegająca ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu nabędę prawo do zasiłku macierzyńskiego z KRUS? Czy jeśli złożę wniosek w styczniu 2020 r., to zasiłek macierzyński zostanie mi wypłacony od dnia urodzenia dziecka czy od miesiąca złożenia wniosku?