Odpowiedź: Zgodnie z art. 35a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2019 r., poz. 299 ze zm.), zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej matce dziecka, podlegającej z mocy ustawy ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno-rentowemu. Zasiłek macierzyński przysługuje przez 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie.
Prawo do zasiłku ustala się od miesiąca urodzenia dzieci, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dzieci. Pani złożyła wniosek o zasiłek macierzyński w wymaganym terminie, wobec czego zasiłek zostanie on przyznany i wypłacany od 1 października br. do upływu 65. tygodnia w kwocie 1000 zł miesięcznie.
Nadmienia się, że osobie uprawnionej do zasiłku przysługuje w tym samym czasie jeden zasiłek macierzyński bez względu na liczbę urodzonych dzieci. Wydłużeniu ulega tylko okres pobierania tego zasiłku.
Ewa Jaworska-Spicak, ekspert ds. KRUS
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
KRUS: Wypłata zasiłku macierzyńskiego
Pytanie: Jestem ubezpieczona jako domownik w gospodarstwie rodziców z mocy ustawy w pełnym zakresie. 1 października br. urodziłam bliźniaki, ale wniosek do KRUS o zasiłek macierzyński złożyłam dopiero 25 listopada. Od kiedy KRUS podejmie mi wypłatę zasiłku? Czy od daty urodzenia dzieci, czy od miesiąca złożenia wniosku? Przez jaki okres KRUS będzie go wypłacała? Czy dostanę dwa razy po 1000 zł miesięcznie na każde dziecko?