StoryEditor

Mam ziemię – czy muszę płacić KRUS?

Czy zawsze nabycie gruntów rolnych wiąże się z koniecznością dokonania zgłoszenia do KRUS-u? Czy każda osoba posiadająca ziemię musi ubezpieczyć się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? Oto odpowiedzi.

17.02.2025., 13:00h

Wiele osób zastanawia się na tym, czy samo posiadanie gruntów ornych obliguje do opłacania składek w KRUS. Przecież są i tacy, którzy nie uprawiają ziemi.

Ubezpieczenie KRUS – kryterium ziemi

Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników istnieje obowiązek płacenia składek, jeśli rolnik posiada lub dzierżawi grunty rolne o powierzchni co najmniej 1 ha przeliczeniowego, prowadzi produkcję rolną lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych.

KRUS w kontekście domowników

Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlega wówczas domownik i małżonek rolnika pracujący w gospodarstwie rolnym. Warunkiem jest jednak brak podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, brak ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo brak prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Kim jest domownik? W świetle przepisów to osoba, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego czy w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy. Domownicy mogą być ubezpieczeni w KRUS, nawet jeśli sami nie posiadają ziemi.

Przeczytaj także: Dobrowolne ubezpieczenie w KRUS – ile wynosi składka?

KRUS a umowa o pracę

Warto wiedzieć, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę skutkuje natychmiastowym wyłączeniem z ubezpieczenia społecznego w KRUS i przejściem do ZUS – każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym.

Ubezpieczenie w KRUS

Wejście w posiadanie gruntów rolnych wiąże się z koniecznością zgłoszenia się do KRUS-u, pod warunkiem że powierzchnia ziemi przekracza 1 ha przeliczeniowy. W przypadku mniejszych powierzchni właściciel lub dzierżawca może wnioskować o dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia w KRUS. Sam fakt posiadania gospodarstwa jest kryterium, które obliguje do opłacania składek KRUS, jeżeli w tym okresie rolnik nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczenia obowiązkowe nie zależy od tzw. widzimisię – osoba spełniająca warunki do podlegania temu ubezpieczeniu nie może też z niego zrezygnować.

Ubezpieczenie KRUS – kiedy się zgłosić?

Rolnik jest obowiązany w ciągu 14 dni zgłosić siebie oraz wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie do ubezpieczenia we właściwej jednostce KRUS.

Fot. envato elements

Źródło: KRUS

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. luty 2025 14:14