Odpowiedź: W świetle przepisów ustawy z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (DzU z 2019 r., poz. 303), rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce , która spełni łącznie następujące warunki:
1) urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci,
2) osiągnęła wiek 60 lat,
3) nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Przez dziecko rozumie się dziecko własne lub współmałżonka, przysposobione, a także przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Zatem matką w rozumieniu ustawy nie musi być matka biologiczna. Jeśli chodzi o dochody, to będą brane pod uwagę przez KRUS wyłącznie dochody wnioskodawcy. Dochody członków rodziny (w tym małżonka i dzieci) nie będą mieć wpływu na przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na mocy ww. ustawy. Jeśli więc pani złoży wniosek o ww. świadczenie, prezes KRUS po indywidualnym zbadaniu sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej rozpatrzy przyznanie świadczenia w drodze decyzji administracyjnej.
Ewa Jaworska-Spicak, ekspert KRUS
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Mama 4 plus dla matki niebiologicznej - jak to jest?
Pytanie: Ukończyłam 60 lat. W latach 1983-1984 byłam ubezpieczona jako domownik w gospodarstwie rolnym rodziców, którzy opłacali za mnie składki. Potem wyszłam za mąż i nigdy nie pracowałam zawodowo, bo wychowywałam czworo dzieci, z tym, że troje to moje własne, a jedno z nich było dzieckiem mojej zmarłej siostry. Dziecko siostry przyjęłam na wychowanie w ramach rodziny zastępczej spokrewnionej od 2. roku życia i wychowywałam do pełnoletności. Nie mam własnych źródeł dochodu. Mąż pobiera tylko emeryturę z ZUS. Czy jeśli złożę wniosek do KRUS o emeryturę matczyną 4+, KRUS uzna, że wychowałam 4 dzieci?. Czy dochód męża będzie brany pod uwagę?