Od 1 stycznia 2024 r. pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością będą mogły ubiegać się o zupełnie nową formę wsparcia na mocy ustawy z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (DzU z 2023 r., poz. 1429).
Ustawa ta określa warunki nabywania prawa do świadczenia zwanego „świadczeniem wspierającym”, kierowanym do osób niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia oraz zasady przyznawania i wypłaty tego świadczenia. Świadczenie będzie przyznawane niezależnie od dochodów.
Nowe świadczenie z budżetu państwa będzie przysługiwało osobie po ukończeniu 18. roku życia, mającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, u której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia. O liczbie punktów decyduje stopień zdolności do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem.
Jak się ubiegać o nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością?
Od 1 stycznia 2024 r. w pierwszej kolejności będzie można złożyć wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Wniosek należy kierować do wojewódzkiego zespołu orzekającego o niepełnosprawności. Potrzeba poziomu wsparcia będzie oceniana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub jeżeli wystąpi ona z odpowiednim wnioskiem – w innym miejscu zorganizowanym przez zespół orzekający.
Po otrzymaniu decyzji będzie można złożyć do ZUS wniosek o świadczenie. ZUS będzie bowiem prowadził w sprawie przyznania świadczenia wspierającego postępowanie oraz świadczenie to wypłacał. Wnioski wraz z załącznikami składa się wyłącznie w formie elektronicznej, m.in. za pomocą profilu PUE ZUS.
W jakiej wysokości można otrzymać wsparcie?
Świadczenie wspierające przysługuje niepełnosprawnemu miesięcznie w wysokości: