StoryEditor

Prawo do świadczeń w zbiegu – jakie są zasady?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać rentę rodzinną po zmarłym małżonku? Kiedy seniorowi należy się prawo do świadczeń w zbiegu? Ekspert rozwiewa wątpliwości, przy okazji pytania Czytelniczki!

Ewa Jaworska-Spicak
17.01.2025., 10:00h

Pytanie Czytelnika: Jestem wdową i od roku pobieram z KRUS emeryturę rolniczą w pełnej wysokości. Gdy ukończyłam 50 lat, zmarł mój mąż. Nie występowałam z wnioskiem o rentę rodzinną rolniczą po zmarłym małżonku, choć spełniłam wymagane warunki, bo prowadziłam gospodarstwo rolne i wypłata części renty rodzinnej byłaby zawieszona. W grudniu ubr. wystąpiłam do KRUS z wnioskiem o ustalenie prawa do renty rodzinnej i prawo do niej zostało mi przyznane. Renta została zawieszona, bo pobieram "korzystniejszą" emeryturę rolniczą. Czy jak złożę wniosek, to od lipca br. będzie mi przysługiwało prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu, tj. 15% renty plus 100% emerytury?

Prawo do świadczeń w zbiegu

Od 1.01.2025 r. weszła w życie ustawa z 26.07.2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2024 r., poz. 1243). Ustawa ta określa nowe reguły zbiegu prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu uzyskuje osoba, która: osiągnęła wiek emerytalny – co najmniej 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna; pozostawała we wspólności małżeński...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Ewa Jaworska-SpicakEwa Jaworska-Spicak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. styczeń 2025 18:01