Renta rolnicza przysługuje osobom, które ze względu na gorszy stan zdrowia nie mogą pracować w swoim gospodarstwie rolnym. Według prawa, nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy zdrowy rolnik, zdolny do pracy nadal pobiera rentę rolniczą. Powodem uzyskania prawa do renty jest bowiem fakt, że jest on trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do osobistego wykonywania obowiązków zawodowych. To przede wszystkim ci rolnicy, którzy z powodu naruszenia sprawności organizmu nie mogą już wykonywać pracy w gospodarstwie rolnym. Jeśli ta niezdolność ma się nie zmienić, wtedy uważa się ją za trwałą. Zdarza się jednak, że ubezpieczony rolnik ma szansę na odzyskanie sprawności – w tym wypadku całkowitą niezdolność uznaje się za okresową.
Część uzupełniająca renty rolniczej
Obecnie rolnicy przechodzący na emeryturę nie są zobowiązani do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Ten przepis jednak nie został zniesiony w stosunku do rencistów. Okazuje się, że wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia może ulec częściowemu zawieszeniu, jeżeli rencista nadal prowadzi działalność rolniczą. To zawieszenie dotyczy części uzupełniającej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Jednak: – Część uzupełniającą renty rolniczej wypłaca się w 100%, jeżeli: rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy – czytamy na gov.pl.
Przeczytaj także: Dodatek pielęgnacyjny z KRUS – jak go uzyskać?
Umowa dzierżawy a renta
Jeśli rencista nie chce uszczuplenia części uzupełniającej renty rolniczej powinien wydzierżawić lub sprzedać swoją ziemię, w przeciwnym razie KRUS odbiera tę sytuację jako prowadzenie działalności rolniczej. Co można zrobić? Przede wszystkim wydzierżawić grunty na co najmniej 10 lat, w przypadku renty trwałej, osobie, która nie jest małżonkiem rencisty, ani dzieckiem lub pasierbem rencisty, ani inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym. Rencista uprawniony do renty okresowej może zawrzeć umowę dzierżawy na ten sam okres, na jaki zostało przyznane mu świadczenie. Umowa dzierżawy powinna mieć formę pisemną.
Inne formy przeniesienia własności gospodarstwa rolnego
Popularne możliwości zmiany właściciela ziemi to:
- umowa darowizny – nieodpłatne przeniesienie gospodarstwa rolnego na wskazaną osobę,
- umowa o dożywocie – w zamian za np. dożywotnie utrzymanie rolnik przekazuje swoją ziemię na inną osobę,
- umowa sprzedaży – w razie trudności ze sprzedażą, gospodarstwo rolne może odkupić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na Skarb Państwa.
Gdy rolnik przekaże gospodarstwo rolne w formie aktu notarialnego osobie niepełnoletniej, wypłata części uzupełniającej renty rolniczej zostanie zawieszona aż do momentu osiągnięcia przez tę osobę 18 lat.
Część uzupełniająca renty rolniczej a wyjątki
Występują określone przypadki, gdy możliwa jest wypłata niepełnej części uzupełniającej renty rolniczej, choć rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.
Część uzupełniająca renty rolniczej jest wypłacana w 50%, gdy:
- rencista jest całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy rolniczej albo rolniczej choroby zawodowej, z tym że po upływie dwóch lat od tego wypadku lub od zachorowania na tę chorobę część uzupełniająca jest zawieszana w całości, chyba że przed upływem tego okresu świadczeniobiorca zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej lub zaszły okoliczności pozwalające na wypłatę części uzupełniającej renty rolniczej,
- rencista pobiera okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez dwa lata.
Część uzupełniającą renty rolniczej wypłaca się w 75%, jeżeli:
- rencista nie zawarł umowy z następcą i nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego co najmniej po cenie odpowiadającej ich oszacowaniu według przepisów o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,
- trwają czynności zmierzające do wywłaszczenia tych nieruchomości, ich wykupu na cel uzasadniający wywłaszczenie albo do trwałego wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów,
- nieruchomości te są położone w strefie ochronnej lub na innym obszarze specjalnym, utworzonym na podstawie odrębnych przepisów w związku z wprowadzeniem ograniczeń w użytkowaniu gruntów rolnych albo w celach ochronnych.
Przeczytaj także: Zimowe wypadki na wsi – jaka jest kara za brak odblasków?
Wypłata części uzupełniającej renty rolniczej nie ulegnie zawieszeniu przez okres jednego roku, gdy rencista podejmie działalność rolniczą na gruntach:
- nabytych w drodze dziedziczenia,
- uprzednio wydzierżawionych co najmniej na 10 lat w przypadku rent stałych, a w przypadku rent okresowych na okres wynikający z decyzji Prezesa Kasy, jeżeli dzierżawa ustała wcześniej z przyczyn niezależnych od wydzierżawiającego,
- odzyskanych w wyniku rozwiązania – z przyczyn niezależnych od rencisty – umowy, na podstawie której uprzednio zbył on te grunty, albo w wyniku uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej.
Źródło: gov.pl
fot. envato elements