StoryEditor

Renta chorobowa z KRUS – ile wynosi?

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy należy się rolnikom, którzy stracili możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych na skutek choroby. Jaka jest jej minimalna wartość?

04.02.2025., 15:00h

Lekarz może orzec całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie, jeśli przez naruszenie sprawności organizmu, rolnik nie może już wykonywać swojej pracy. Ta niezdolność może być trwała lub okresowa. Pierwsza dotyczy sytuacji, kiedy chory nie rokuje odzyskania zdolności do samodzielnego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. W przeciwnym wypadku niezdolność uznawana jest za okresową.

Komu przysługuje renta chorobowa z KRUS?

Starać się o nią może ubezpieczony rolnik lub jego domownik spełniający łącznie następujące warunki:

  1. jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, 
  2. całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
  3. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, który zależy od wieku ubezpieczonego:
  • rok – jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat,
  • 2 lata – jeśli niezdolność powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
  • 3 lata – jeśli niezdolność powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
  • 4 lata – jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
  • 5 lat – jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 30 lat. 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Osoba całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym, która była objęta ubezpieczeniem przez co najmniej 25 lat, nie musi spełniać wszystkich wymogów.

Przeczytaj także: Renta rolnicza szkoleniowa – jakie są zasady przyznania świadczenia?

Renta chorobowa – kto decyduje?

O niezdolności do pracy w postępowaniu orzeczniczym orzeka w pierwszej instancji lekarz rzeczoznawca KRUS, w drugiej instancji w przypadku odwołania – komisja lekarska KRUS. Jeśli rencista ze względu na stan zdrowia nie może kontynuować pracy w gospodarstwie, ale byłby zdolny do innej pracy zarobkowej, to może zostać orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. W tej sytuacji może zostać przyznana renta rolnicza szkoleniowa.

Ile wynosi renta chorobowa z KURS od 1 marca 2024?

1 marca miała miejsce waloryzacja emerytur, w związku z tym świadczenia zostały podwyższone. Renta chorobowa z KRUS to wynik kilku elementów, ponieważ składa się z części składkowej i uzupełniającej. Część składkową ustala się, przyjmując po 1% emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i przez pomnożenie z kwotą emerytury podstawowej. Część uzupełniająca zaś wynosi 95 procent emerytury podstawowej. Jeżeli świadczenie obliczone według tego wzoru  będzie niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej, zostanie automatycznie podwyższone do kwoty 1780,96 zł.

Źródło: KRUS

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. luty 2025 17:01