StoryEditor

Renta rodzinna dla wdowców – nowe zasady od 2025 roku! Kto będzie miał prawo do wypłaty świadczenia?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku wejdą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach, dzięki czemu możliwa będzie wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem. To nie jedyne zmiany. Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie już od lipca 2025 roku. Kiedy będzie można składać wnioski? Kto będzie miał prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu?

30.08.2024., 14:29h

Pobieranie zbiegu świadczeń wg nowych zasad

Od 1 stycznia 2025 roku, w życie wchodzą nowe zasady, które zostały ustalone w przepisach z dnia 26 lipca 2024 roku. Dzięki tym zmianom możliwa będzie jednoczesna wypłata:

  • renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem,
  • emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.

- Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r. – podaje WIR.

Zobacz także: Czy młody wiek wyklucza z otrzymania renty wdowiej?

Zasady zbiegu uprawnień do świadczeń

Według nowych zasad osoba, która uprawiona jest do jednoczesnego pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy, będzie miała możliwość pobierania obydwu świadczeń w zbiegu, czyli możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy.

- Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót – czytamy na WIR.

Kto ma prawo do świadczeń w zbiegu?

Osoba będąca wdową/wdowcem będzie miała prawo pobierać świadczenia w zbiegu jeżeli:

  • osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego;
  • nie zawarła nowego związku małżeńskiego.

- Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – zaznacza WIR.

image

Łączenie emerytury ZUS i KRUS. Rolnicy: "to jest żałosna zapomoga i napiwek dla rolnika"

Maksymalna wysokość świadczeń w zbiegu

Wysokość wypłacanego świadczenia w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury, która od marca wynosi 1780,96 zł, czyli – 5342,88 zł.

Od 1 marca 2025 roku, kwota najniższej emerytury ulegnie waloryzacji, co wpłynie na wysokość wypłacanego świadczenia w zbiegu.

W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:

  • świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna), dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
  • emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
  • świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
  • świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne.
  • W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Kiedy można składać wniosek o świadczenie w zbiegu?

Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r. w następujący sposób:

  • osobiście w dowolnej jednostce KRUS,
  • za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
  • w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym.

Kiedy uzyskuje się prawo do świadczenia?

Prawo do uzyskania świadczenia w zbiegu przyznawane jest od dnia spełnienia wszystkich warunków.

- Nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.) – zaznacza WIR.

Wzory wniosków dostępne mają być w grudniu 2024 roku na stronie KRUS i wszystkich organizacjach.

Ważne

- Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.). Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę - podaje WIR. 

 

Bernat Patrycja

Źródło: WIR

Fot: Pixaby

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. styczeń 2025 20:10