StoryEditor

Renta rodzinna KRUS – komu przysługuje to świadczenie?

Uzyskanie prawa do renty rodzinnej z KRUS wiąże się ze spełnieniem jasno określonych wymogów podyktowanych przepisami prawa. To świadczenie, które stanowi wsparcie finansowe po śmierci bliskiego. Komu należy się renta rodzinna z KRUS?

13.01.2025., 17:00h

O rentę rodzinną mogą ubiegać się członkowie rodziny po śmieci bliskiego, który był: emerytem lub rencistą z ustalonym prawem do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia lub gdy ubezpieczony w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.

Renta rodzinna KRUS – komu przysługuje?

O rentę rodzinną mogą ubiegać się członkowie rodziny zmarłego, a konkretnie:

  • jego dzieci, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
  • mąż lub żona,
  • rodzice, w tym również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające, jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych.

Renta rodzinna KRUS – jak długo mogą ją pobierać dzieci?

Dzieci własne zmarłego oraz te z drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione pobierają rentę rodzinną aż do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeżeli kontynuują naukę. Wiek nie gra roli, jeśli dziecko jest całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, pod warunkiem, że stało się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole –  przed ukończeniem 25 lat.

Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, mają prawo do renty rodzinnej, po spełnieniu wyżej wymienionych warunków w kontekście dzieci własnych i dodatkowo:

  • zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym lub choroby zawodowej,
  • nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Renta rodzinna KRUS – prawo wdowy i wdowca

Po śmierci małżonka czy małżonki wdowcy uzyskują prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci bliskiego mieli 50 lat lub byli całkowicie niezdolni do pracy w gospodarstwie rolnym lub gdy wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, które są uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu czy żonie. Chodzi o potomstwo, które nie ukończyło 16. roku życia lub 18 lat w przypadku kontynuowania nauki w szkole oraz wtedy, gdy wdowa lub wdowiec sprawuje opiekę nad dzieckiem uznanym za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym. KRUS podaje, że – Uprawnienia do renty rodzinnej daje wdowie również spełnienie wymaganego warunku wieku lub niezdolności do pracy (całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym) w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa.

Warto zaznajomić się z prawem do renty wdowiej: Renta wdowia KRUS – od tego dnia można składać wnioski w 2025 roku!

W przypadku rozwodu lub sytuacji, kiedy wdowiec lub wdowa do dnia śmierci małżonki/małżonka nie pozostawali we wspólności małżeńskiej, prawo do renty rodzinnej obowiązuje, jeżeli oprócz spełnienia warunków przedstawionych wyżej, w dniu śmierci męża czy żony mieli oni prawo do alimentów.

Przeczytaj także: Renta rodzinna dla wdowców – nowe zasady od 2025 roku! Kto będzie miał prawo do wypłaty świadczenia?

Renta rodzinna KRUS – prawo rodziców do renty

Również rodzice mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym dziecku ubezpieczonym (emerycie, renciście), w przypadku gdy to dziecko bezpośrednio przed śmiercią łożyło na ich utrzymanie i gdy spełniają oni warunki określone dla wdowy i wdowca.

Renta rodzinna KRUS – ważne informacje

Aby rozwiać wątpliwości KRUS, precyzuje szereg sytuacji, do których może dojść po śmierci jednego z członków rodziny.

Oto niektóre z nich:

  • łącznie renta rodzinna nie może być wyższa od kwoty świadczenia, które wypłacane było zmarłemu, ale nie może być niższa od emerytury podstawowej,
  • wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna renta rodzinna,
  • renta rodzinna może zostać podzielona między uprawnionych,
  • członkowie rodziny mogą zgłosić wniosek o wyłączenie wskazanej osoby z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej,
  • renta rodzinna nie przysługuje w razie śmierci partnera w konkubinacie,
  • dziecko, które skończyło 25 lat życia i jest na ostatnim roku studiów, prawo do renty rodzinnej zachowuje do zakończenia tego roku studiów.

Źródło: KRUS

Fot. envato elements

 

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. styczeń 2025 11:01