Jeśli rencista ze względu na stan zdrowia nie może kontynuować pracy w gospodarstwie, ale byłby zdolny do innej pracy zarobkowej, to nie jest wykluczone, że zostanie orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Ubezpieczony, który doznał naruszenia sprawności organizmu przez co utracił możliwość do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym to osoba całkowicie niezdolna do wykonywania działalności rolniczej. Zostaje uznana za trwałą, jeżeli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.
Renta rolnicza szkoleniowa – jak długo trwa?
Przysługuje przez okres 6 miesięcy, z zaznaczeniem, że okres ten może zostać przedłużony, jeśli wymaga tego dopełnienie procesu przekwalifikowania zawodowego. Maksymalny czas trwania renty szkoleniowej to 36 miesięcy. Przedłużenie prawa do tej renty następuje na wniosek starosty.
Przeczytaj także: Renta chorobowa KRUS a posiadanie ziemi – kiedy rolnik straci część renty?
Renta rolnicza szkoleniowa – kiedy zostanie zawieszona?
Zawieszenie może dotyczyć części uzupełniającej, w przypadku gdy rencista osiągnie przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego zgodnie z przepisami emerytalnymi, bez względu na wysokość tego przychodu.
Renta rolnicza szkoleniowa – kiedy ustaje?
Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach uprawniony do renty szkoleniowej traci prawo do jej pobierania.
Oto te okoliczności:
- od dnia podjęcia zatrudnienia, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- od dnia, gdy uprawniony odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia złożonej przez powiatowy urząd pracy,
- od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o braku możliwości przekwalifikowania uprawnionego do innego zawodu lub o braku możliwości przedstawienia propozycji odpowiedniego zatrudnienia w terminie 6. miesięcy od dnia ukończenia szkolenia, nie później niż w okresie 36 miesięcy pobierania tej renty,
- od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o tym, że uprawniony nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
W przypadku ustania prawa do renty rolniczej szkoleniowej ubezpieczony może spodziewać się wypłaty stałej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Renta rolnicza szkoleniowa – ważne etapy
Rencista, któremu przyznano rentę rolniczą szkoleniową, powinien udać się do powiatowego urzędu pracy, gdzie krok po kroku nastąpi proces przekwalifikowania zawodowego. Prawo do tego typu renty KRUS może ustalić z urzędu, gdy ubezpieczony wystąpił z wnioskiem o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i uzyskał orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Z wnioskiem może jednak wystąpić sam zainteresowany mający ustalone prawo do stałej renty rolniczej, jeśli chciałyby uzyskać prawo do renty szkoleniowej, ponieważ jego stan zdrowia, pozwala na podjęcie pracy w innym zawodzie. Rencista musi uzyskać zgodną opinię od lekarza rzeczoznawcy KRUS, psychologa oraz doradcy zawodowego.
Źródło: KRUS
Fot. envato elements