StoryEditor

Renta wdowia KRUS – gdzie rolnik może zadać pytanie?

Od 1 stycznia ruszyło przyjmowanie wniosków o rentę wdowią. Pojawiło się jednak wiele pytań i niejasności, nie każdy wie, czy może składać podanie! Właśnie dlatego KRUS udostępnił specjalną infolinię!

21.01.2025., 13:21h

Renta wdowia KRUS – infolinia dla rolników

Od 1 stycznia rolnicy mogą ubiegać się o rentę wdowią. To świadczenie, które umożliwia jednoczesną wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Pierwsze wypłaty mają ruszyć w lipcu.

Przepisy w tej sprawie nie są jednak do końca czytelne dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego KRUS uruchomił infolinię dotyczącą renty wdowiej.

- Jeśli nie rozumiesz na jakich zasadach możesz uzyskać świadczenie, czy w ogóle Ci ono przysługuje, utknąłeś i nie wiesz czy złożyć wniosek, pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości i odpowiemy na wszystkie pytania. Zawsze też  możesz  wejść na  stronę KRUS, gdzie w zakładce Renta Wdowia odpowiadamy na najczęstsze zagadnienia, które pojawiły się od Naszych świadczeniobiorców - zachęca ​Elżbieta Oppenauer, wicedyrektor Biura Komunikacji i rzecznik prasowy​ KRUS.

Renta wdowia KRUS – gdzie rolnik może zadać pytanie?

Jeśli rolnik ma pytania dotyczącej wdowiej renty, np. nie wie, czym jest zbieg świadczeń lub jakie należy dołączyć dokumenty może zadzwonić po numer 22 592 66 40.

- Nasi pracownicy są do Twojej dyspozycji codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14 - informuje rzecznik KRUS.

Renta wdowia KRUS – ile wynosi? 

Nie ma ustalonej wysokości wdowiej renty, bowiem zależy ona od kwoty przysługujących świadczeń. Wdowa lub wdowiec może wybrać jeden z dwóch modeli: 

  • przejście na rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku z zachowaniem części przysługującej wdowcowi emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej; 
  • pozostanie przy przysługującej wdowcowi emeryturze, powiększonej o określony odsetek renty rodzinnej po zmarłym małżonku. 

Ów odsetek ustalono w wysokości: 

  • 15 proc. od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 
  • 25 proc. od 1 stycznia 2027 r. 

Przeczytaj także: Renta wdowia KRUS – poznaj ważne zagadnienia i odpowiedzi na pytania!

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią do KRUS? 

Wdowy i wdowcy, którzy spełniają wymagania i chcą uzyskać wdowią rentę, mogą już składać wnioski. Ubezpieczeni w KRUS powinni zrobić to w tej instytucji, jednak w przypadku uprawnienia do świadczenia emerytalno-rentowego z KRUS i z innego organu rentowego (np. ZUS, ZER MSWiA, WBE…) wniosek o zbieg świadczeń może być złożony w dowolnej instytucji (w tym także KRUS). 

Aby złożyć wniosek o rentę wdowią, należy pobrać i wypełnić dokumenty, dostępne na stronie KRUS pod tym adresem (odpowiednio: Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku oraz Informacja do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku). Następnie trzeba złożyć je w placówce KRUS. Można to zrobić osobiście, z pomocą uprawnionego pośrednika lub drogą internetową. 

Kamila Szałaj

fot. envato elements

Źródło: www.tygodnik-rolniczy.pl

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:01