Obywatele Ukrainy bardzo często zasilają szeregi pracownicze polskich gospodarstw rolnych. Warto pamiętać, że wówczas konieczne jest ubezpieczenie pomocnika rolnika. Wszystkie informacje na temat składek ubezpieczeniowych oraz zasad ubezpieczenia w KRUS znajdują się TUTAJ.
Do kiedy pomocnicy rolnika mogą legalnie pracować w polskich gospodarstwach?
Jak podaje KRUS pomocnicy rolnika z Ukrainy, którzy przebywają legalnie w Polsce mogą do 30 września 2025 r. świadczyć pomoc w gospodarstwie rolnika w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach. Trzeba pamiętać o tym, że wiąże się z tym obowiązek podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
O tym musisz pamiętać zatrudniając pracowników z Ukrainy!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że jeśli pracownik:
- wyjechał, z terytorium Polski na okres przekraczający jednorazowo 30 dni,
- korzysta z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy,
- uzyskał zezwolenie pobytowe np. zezwolenie na pobyt czasowy
traci uprawnienie legalnego pobytu na terytorium Polski.
Co to oznacza dla rolników?
- Utrata tego uprawnienia oznacza, że pomocnika rolnika-obywatela Ukrainy obowiązują ograniczenia w zakresie świadczenia pomocy w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach do czynności wyłącznie ustawowo określonych, związanych ze zbiorem owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich, a także limit czasu trwania tych umów, ustalony w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - podaje KRUS.
oprac. dkol na podst. gov.pl