StoryEditor

Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad dzieckiem z KRUS – złóż wniosek!

W okresie okołoświątecznym dzieci wracają do nauki zdalnej, dlatego od poniedziałku 20.12.2021 r. wraca również zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem dla rolników i domowników. Ile wynosi i gdzie złożyć wniosek?
20.12.2021., 12:12h

Nauka zdalna wymaga opieki

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. dzieci będą uczyły się zdalnie. Kolejna fala COVID-19 skutkuje zamknięciem żłobków, przedszkoli, szkół, świetlic i innych miejsc, do których uczęszczało dziecko. Dlatego ubezpieczonym rolnikom i domownikom przysługuje zasiłek opiekuńczy z KRUS, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, kiedy opiekun dzienny lub niania nie mogą zaopiekować się pociechami rolników z powodu COVID-19.

Sprawowaniu opieki podlegają:

  • dzieci do ukończenia 8 lat,

  • dzieci legitymujące się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,

  • dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kiedy i dla kogo zasiłek?

Świadczenie opiekuńcze przysługuje w przypadku, kiedy placówka, w której na co dzień przebywa dziecko jest zamknięta w związku z pandemią koronawirusa lub jest częściowo otwarta, ale zamknięta jest klasa, oddział lub grupa dziecka, a przez to nie ma możliwości zapewnienia opieki dzieciom przez placówkę.   

O zasiłek może ubiegać się osoba:

  • podlegająca ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu,

  • podlegająca ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu,

  • która sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Co ważne, w przypadku tego świadczenia przysługuje ono niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników (nie jest wymagany nieprzerwany 12 miesięczny okres ubezpieczenia).

Ograniczenia dotyczące zasiłku

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest tylko jednemu z rodziców i opiekunów. Co więcej, przysługuje tylko jedno świadczenie, niezależnie od liczby dzieci, nad którymi sprawowana jest opieka.

Świadczenie nie przysługuje natomiast, jeśli jedno z rodziców dziecka może zaopiekować się dzieckiem, bo jest np. jest bezrobotne, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego.

Jak informuje KRUS, członkiem rodziny, który mógłby zapewnić opiekę nie może być osoba, która:

  • jest całkowicie niezdolna do pracy,

  • jest chora,

  • jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,

  • prowadzi gospodarstwo rolne,

  • prowadzi działalność pozarolniczą,

  • nie jest zobowiązana do sprawowania opieki na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia sprawowania opieki.

Tylko dwa tygodnie

Świadczenie opiekuńcze przysługuje za każdy dzień opieki – łącznie z weekendami, ale nie dłużej niż za 14 dni. Tak więc zasiłek nie obejmie całego okresu okołoświątecznego. Nie ma tutaj wyjątków, niezależnie od tego, ile dzieci będzie pod opieką osoby ubiegającej się o zasiłek.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 32,41 zł za jeden dzień sprawowanej opieki (obliczona na podstawie emerytury podstawowej KRUS z 1.03.2020 r., czyli 1/30 kwoty emerytury 972 zł 40 gr).

Wzór wniosku pobierzesz tutaj. Podpisany i wypełniony można złożyć osobiście, za pomocą wrzutni, przesłać do odpowiedniego oddziału KRUS pocztą lub elektronicznie przez skrzynkę podawczą ePUAP.

oprac. al na podst. KRUS
fot. archiwum

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 16:43