StoryEditor

Zwolnienie lekarskie KRUS – ile dni przysługuje rolnikowi?

Choroba może przedłużać się, nie pozwalając rolnikowi zająć się gospodarstwem rolnym przez dłuższy czas. Ile maksymalnie dni może trwać zasiłek chorobowy, jeśli ubezpieczony w KRUS rolnik poważnie zachoruje?

19.01.2025., 17:00h

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu: rolnikowi, a także jego małżonkowi, czy domownikowi, który choruje i w związku z tym jest niezdolny do pracy bez przerw co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Zdarza się jednak, że niedyspozycja jest poważna i ubezpieczony po wyżej wspomnianym okresie wciąż nie jest w stanie powrócić do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji może odzyskać zdolność do pracy. W takim przypadku czas zasiłkowy przedłuża się tak długo, aż ubezpieczony odzyska sprawność. Taka sytuacja nie można trwać dłużej niż kolejne 360 dni. W sumie okres zasiłkowy może wynieść 540 dni.

Zasiłek chorobowy – kiedy ustaje?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu w czasie pobytu na koszt KRUS w zakładzie opieki zdrowotnej, w celu rehabilitacji, a także po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek chorobowy – zasady

Zasiłek chorobowy należy się ubezpieczonemu za każdy dzień niezdolności do pracy (nie wyłączając dni wolnych od pracy)– do tego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy, jeśli przerwa między nimi nie była większa niż 60 dni. Wyjątkiem jest ciąża. Uprawniony rolnik czy domownik, który już wykorzystał 180 dni „zwolnienia” może liczyć na kolejne 180 dni, jeśli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy przekracza 60 dni.

Przeczytaj także: Prawo do świadczeń w zbiegu – jakie są zasady?

Utrata prawa do zasiłku chorobowego

Są sytuacje, kiedy ubezpieczony może stracić prawo do zasiłku, np. gdy w czasie zwolnienia:

  • podjął pracę zarobkową,
  • wykorzystał zwolnienie w sposób niezgodny z celem.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy niezdolność do pracy była skutkiem umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego. – Jeśli niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności – czytamy na stronie KRUS.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl/KRUS

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 20:01