Wysokie ceny serwisu i naprawy
O wysokich cenach części zamiennych, środków smarnych czy stawce za roboczogodzinę pracy mechaników, sięgającą rzędu 250 zł netto trudno dyskutować, bo zdrożały surowce, paliwa i koszty utrzymania pracowników. Rolnik jest jak zwykle ostatnim elementem tego łańcucha, który za wszystko płaci. Robocizna stanowi coraz wyższy udział w kwocie do zapłaty za naprawę i to spowodowało, że do redakcji dotarły pytania o sposób jej naliczania.
Wątpliwości rolników budzi wykaz pozycji na fakturze, gdzie koszty pracy są podawane łącznie za całość naprawy. W zależności od trudności naprawy czy serwisu, przychodzi nam zapłacić od kilku do kilkudziesięciu godzin.
Ile rolnicy płacą za diagnostykę?
Przykład ze Śląskiego, gdzie rolnik zlecił autoryzowanemu serwisowi diagnostykę i naprawę układu hydraulicznego 10-letniego ciągnika o mocy 100 KM, w którym grzał się olej. Szokiem dla rolnika po otrzymaniu rachunku za naprawę była właśnie kwota robocizny do zapłaty, a usterkę spowodował m.in. termostat. Jego zdaniem niewspółmierna do zakresu prac i wartości wymienionych elementów.
– Autoryzowany serwis...