StoryEditor

Zastosuj te triki, a słoiki na przetwory będą czyste

Latem sporo osób planuje przygotowywanie przetworów. Jest tyle warzyw i owoców, które możemy zawekować – nic dziwnego, że rytuał ten przetrwał do dziś. A jak przygotować słoiki do tego celu?

27.07.2024., 14:00h

Spis treści:

Jak umyć stare słoiki?

Sposoby na wyparzanie słoików

Jak zniwelować brzydki zapach ze słoików?

Jak umyć stare słoiki?

Dżemy, konfitury, soki, sosy – warzywa na wytrawnie – jest wiele przepisów zamieniających znane nam warzywo czy owoc w zupełnie nową jakość kulinarną. Zanim jednak produkty żywnościowe wylądują w słoiku, należy dokładnie umyć naczynie, a najlepiej wyparzyć. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu, bakterii i innych zabrudzeń.

Sposoby na wyparzanie słoików:

  • w zmywarce – program wyparzania w wysokiej temperaturze ok. 75°C,
  • podgrzanie w mikrofali (wcześniej wlewamy do słoika wodę) – do mikrofali nie wolno wkładać metalowych zakrętek, wieczka wyparzamy osobno w gorącej wodzie, 
  • wstawienie suchych słoików na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni,
  • nalanie do słoika wrzątku,
  • płukanie w spirytusie 70%.

Słoiki o wąskiej szyjce dodatkowo można umyć za pomocą specjalnych szczotek.

image
Słoiki na zimę 
FOTO: Envato Elements

Przeczytaj również: Poznaj przepis na pampuchy z jagodami!

Jak zniwelować brzydki zapach ze słoików?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z wekowaniem, kojarzy specyficzny zapach po przetworach utrzymujący się nawet po dokładnym myciu słoika. Jak się go pozbyć?

Przyda się sól morska – wsypujemy ją do słoika i mieszamy z letnią wodą. Następnie potrząsamy słoikiem, wylewamy mieszankę i myjemy pojemnik płynem do mycia naczyń! Aby wzmocnić działanie mikstury, sól łączymy z sodą oczyszczoną.

Warto wykorzystać także gorczycę. Na wstępie należy rozetrzeć nasiona przyprawy, wsypać je do słoika i zalać wodą. Taką mieszankę trzymamy we wnętrzu pojemnika co najmniej godzinę.

Pomoże również sok z cytryny – wyciskamy z niej sok i wlewamy do słoika, pozostawiając na kilka godzin. Na koniec myjemy!

Należy również posiłkować się octem! W jaki sposób? Wsypujemy sodę oczyszczoną do słoika i zalewamy ją octem. Gdy piana opadnie, zakręcamy słoik, a po 20 minutach wstrząsamy nim. Na koniec dokładnie myjemy!

Swoim słoikom możemy także zafundować moczenie w węglu aktywnym – brzydki zapach powinien szybko się ulotnić!

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 12:47