StoryEditor

Brexit – Pekka Pesonen o planach negocjacyjnych

Należy ustalić szczegóły negocjacji Brexitu jeszcze przed listopadem, wtedy zapadną końcowe decyzje. Czego dotyczą ustalenia?  
17.10.2018., 14:10h
W tym tygodniu Rada Europejska spotka się, aby przedyskutować dwa kluczowe aspekty Brexitu – formy ogólnej umowy wypowiedzenia oraz ogólnych ram przyszłej współpracy pomiędzy UE i Wielką Brytanią. Potencjalnie mogłoby to utorować drogę do kroku ostatecznego, czyli nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w listopadzie, aby zatwierdzić i zakończyć ogólne negocjacje w sprawie Brexitu.

– Przede wszystkim, jako Copa i Cogeca, doceniamy skrupulatną i pragmatyczną pracę wykonaną do tej pory przez negocjatorów Brexit podczas tego historycznego i trudnego okresu. Spodziewamy się, że M. Barnier i jego zespół będą nadal mocno naciskać na to, aby europejscy rolnicy i spółdzielnie znalazły wspólnie uporządkowaną strategię, proponując precyzyjną umowę o wycofaniu z terminowymi i stabilnymi ramami dla przyszłych relacji – wymienia Pekka Pesonen Sekretarz Generalny Komitetów Copa Cogeca. 

Scenariusz bez umowy byłby katastrofalny dla rolników i spółdzielni rolniczych z UE i Wielkiej Brytanii. UE-27 jest jednym z głównych dostawców produktów rolno-spożywczych na rynek brytyjski. Nasz całkowity obrót eksportowy wynosi ponad 45 miliardów euro. Liczne kraje europejskie ucierpiałyby, gdyby nie było kontynuacji umów. Produkty takie jak owoce i warzywa, wołowina i mleko, produkty, które w ostatnich latach napotkały na wiele kryzysów, zostałyby ponownie poważnie narażone.

Dobre warunki umowy są niezbędne dla przyszłości sektora i mogą przynieść korzyści konsumentom w całej Europie. Aby utrzymać równe szanse w przyszłej współpracy, porozumienie o wycofaniu powinno zawierać postanowienia przejściowe w celu zmniejszenia niepewności, ryzyka zakłóceń w handlu i dodatkowych kosztów dla europejskich rolników i spółdzielni. 

– Konieczny jest okres przejściowy, aby umożliwić Wielkiej Brytanii i jej społeczności rolniczej szybkie przygotowanie się na ewentualne zmiany w ustaleniach celnych. UE i Wielka Brytania powinny dążyć do znalezienia nowego porozumienia celnego, które ułatwi handel w jak największym stopniu, przy jednoczesnym zachowaniu integralności jednolitego rynku UE – podkreśla Pesonen. 

UE powinna także utrzymać swoje standardy bezpieczeństwa żywności. Przywożone produkty muszą być produkowane zgodnie z normami, niezależnie od ich pochodzenia. UE i Wielka Brytania nie powinny iść na kompromis w tej sprawie, co podkreśliła Batters, prezes NFU podczas Europejskiego Kongresu Rolników w zeszłym tygodniu. Konieczne jest, aby niezależna polityka handlowa Zjednoczonego Królestwa nie dążyła do podważenia tych standardów. 

oprac. dkol na podst. linkedin.com
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:51