Komisja Europejska oficjalnie odrzuciła propozycję zawieszenia ceł antydumpingowych na nawozy azotowe, które zostały nałożone na takie kraje jak USA, Rosję, Trynidad i Tobago. Spowodowało to, że ceny nawozów były porównywalne z europejskimi. Już we wrześniu 2021 r. Copa-Cogeca składała wnioski o zawieszenie ceł, głównie dlatego, że ceny nawozów drastycznie rosły i nie miało to wówczas związku z wojną w Ukrainie czy handlem z Białorusią, a sytuacją gospodarczą po pandemii.
W opublikowanej decyzji KE uzasadnia swoje negatywne stanowisko stwierdzeniem, że czynnikiem napędzającym wysokie ceny azotu są „obecnie rekordowe ceny gazu ziemnego”. Komisja stwierdziła także, że producenci nawozów w UE nie są w stanie produkować ani sprzedawać z zyskiem w obecnych warunkach rynkowych, a ceny gazu są nadal bardzo wysokie.
Ponadto wiele zakładów w UE wstrzymało produkcję. Według Brukseli zawieszenie środków antydumpingowych jeszcze bardziej pogorszyłoby sytuację tego sektora gospodarki. Według Komisji Europejskiej import po cenach dumpingowych z krajów dotkniętych kryzysem, zwłaszcza z Trynidadu i Tobago, spowodowałby dalszą presję na ceny...