Parlament przyjął swoje stanowisko do negocjacji z Radą w sprawie zasad ograniczania zanieczyszczeń i kierowania dużymi instalacjami rolno-przemysłowymi w ramach zielonej transformacji. Efektem debaty jest stanowisko, że duże instalacje przemysłowe i fermy trzody chlewnej i drobiu muszą jeszcze bardziej ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby.
- Stanowisko Parlamentu w sprawie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) oraz dyrektywy w sprawie składowania odpadów zostało przyjęte przez posłów 396 głosami za, przy 102 głosach przeciw i 131 wstrzymujących się. W sprawie rozporządzenia w sprawie emisji przemysłowych posłowie przyjęli mandat negocjacyjny 563 głosami za, przy 51 głosach przeciw i 18 wstrzymujących się – informuje Parlament Europejski.
Fermy dla świń i kurniki
Posłowie zagłosowali przeciwko rozszerzeniu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Pozostano przy limicie dla ferm i hodowli trzody chlewnej z ponad 2 000 stanowiskami dla świń (powyżej 30 kg) lub z ponad 750 stanowiskami dla macior i fermami drobiu dla 40 tys. szt. oraz wszystkich gospodarstw utrzymujących ponad 750 DJP.