StoryEditor

Jak uzyskać uprawnienia na kombajn? Czy kurs jest obligatoryjny?

Prowadzenie kombajnu to ważna umiejętność, przydatna w pracy na wsi. Obsługa tego pojazdu nie należy do łatwych, więc dobrze jest poznać jego funkcjonowanie. A co mówi prawo w tym zakresie?

01.11.2024., 14:00h

Spis treści:

Prowadzenie kombajnu a prawo jazdy

Czy kurs kombajnisty jest obowiązkowy?

Kurs kombajnisty

Kurs kombajnisty a ubezpieczenie

Czy jest specjalna kategoria prawa jazdy uprawniająca do prowadzenia kombajnu? A może są jakieś dodatkowe kursy czy szkolenia, które rolnik musi przejść, aby uzyskać prawo do prowadzenia kombajnu? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają zainteresowani rolnicy.

Prowadzenie kombajnu a prawo jazdy

Aby móc prowadzić kombajn, należy uzyskać prawo jazdy jednej z kategorii: B (samochody osobowe), C (pojazdy ciężarowe o masie przekraczającej 3,5 tony), D (autobusy) lub T (ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne). Tak więc jest to podstawowy wymóg, który należy spełnić, aby jeździć kombajnem.

Czy kurs kombajnisty jest obowiązkowy?

Okazuje się, że odbycie kursu nie jest obligatoryjne, wbrew obiegowej opinii, jednak eksperci radzą, aby takie szkolenie przejść. Dlaczego?

Kurs kombajnisty

Zalecenie odbycia takiego kursu motywowane jest przede wszystkim zwiększeniem bezpieczeństwa podczas pracy na polu. W czasie szkolenia kursant poznaje budowę kombajnu i jego poszczególne elementy, dowiaduje się o wszystkich ważnych zapisach w prawie drogowych – tych dotyczących kombajnu właśnie (np. w czasie poruszania się po drogach publicznych), a także uczy się, jak prowadzić ten pojazd.

Przeczytaj także: Rolnicy z niepełnosprawnością mogą skorzystać ze zwrotu składek KRUS!

Kurs kombajnisty a ubezpieczenie

Kombajn to pojazd wolnobieżny – do jego prowadzenia, jak już to zostało wspomniane, wystarczy odpowiednie prawo jazdy. W razie jakiejkolwiek szkody czy wypadku, sprawdzane są zatem te właśnie wytyczne – czy kierowca ma te uprawnienia. Nie jest przeprowadzona weryfikacja, czy legitymuje się zaświadczeniem o skończonym kursie kombajnisty. Ponadto, nie ma takich przepisów, które mówią o tym, że certyfikat o odbytym kursie kombajnisty jest potrzebny przy zawieraniu polisy OC. W większości przypadków nie ma także obowiązku odbycia takiego kursu, jeśli wystąpi usterka w kombajnie i rolnik będzie starał się o naprawę gwarancyjną. Kurs kombajnisty może być potrzebny, jeśli zainteresowana osoba chce prowadzić kombajn zawodowo. 

A co z wiekiem?

Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy kategorii T, mogą zdobyć uprawnienia na kombajn od 16. roku życia, pozostali zainteresowani muszą być pełnoletni, choć kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed ukończeniem wieku wymaganego dla odpowiedniej kategorii. Do szkolenia najczęściej potrzebne są także dokumenty potwierdzające wykształcenie – minimum podstawowe, a także badania lekarskie – brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Kursy te dostępne są w całej Polsce, a ich ceny bardzo zróżnicowane. Nie przekraczają jednak 1500 zł, a zaczynają się już od 500-600 zł.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. listopad 2024 14:41