StoryEditor

Jakie kwalifikacje rolnicze mogą być potrzebne w czasie starań o dofinansowania?

Każdy projekt rządzi się swoimi prawami, dlatego trudno o jednoznaczną odpowiedź. Można pokusić się jednak o uogólnienie i przytoczyć warunki uzyskania odpowiedniego wykształcenia rolniczego.

21.01.2025., 17:00h

Rolnik indywidualny jest właścicielem lub dzierżawcą użytków rolnych, których powierzchnia nie przekracza 300 ha, co najmniej od 5 lat mieszka w gminie, gdzie położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Osobiście prowadzi i zarządza swoim gospodarstwem, a do tego posiada kwalifikacje rolnicze.

Kwalifikacje rolnicze

Warunki dotyczące wykształcenia rolniczego nie są jednolite w kontekście aplikowania o dofinansowania czy dotacje dla rolników. Wymagania stawiane zainteresowanym nie są takie same. Dla przypomnienia, np. w przypadku premii dla młodych rolników potrzebne jest zobowiązanie uzupełnienia wykształcenia. Kwalifikacje rolnicze są niezbędne, gdy chodzi o ustalenie statusu rolnika.

Kwalifikacje rolnicze – wybór szkoły 

Wykształcenie rolnicze można zdobyć, kończąc zasadniczą szkołę zawodową, branżową, średnią, średnią branżową lub wyższą o profilu rolniczym. Ważny jest także tytuł kwalifikacyjny, zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej. Warto również prześledzić ofertę studiów podyplomowych związanych z rolnictwem. Nie trwają długo i najczęściej są dostępne online.

Przeczytaj także: Kto jest rolnikiem wg KRUS?

Kwalifikacje rolnicze – studia podyplomowe 

Odpowiednie kwalifikacje rolnicze można zdobyć, korzystając ze studiów podyplomowych, także tych w trybie online. Zanim zapadnie decyzja, warto upewnić się, czy mają one status akceptowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W większości przypadków nie jest wymagany egzamin państwowy w OKE. Bardzo często opis kierunku studiów zawiera adnotacje potwierdzające możliwość zdobycia uprawnień do zakupu gruntów rolnych, pozyskiwania dopłat i dotacji, czy rozpoczęcia działalności rolnej.

Rolnik bez wykształcenia rolniczego?

Są sytuacje, kiedy nie trzeba mieć wykształcenia rolniczego, bo wystarczy staż pracy. Tak jest w przypadku wykształcenia średniego nierolniczego – wystarczą przepracowanie 3 lata w rolnictwie. Natomiast wykształcenie zawodowe i przynajmniej 5 lat stażu pracy w rolnictwie kwalifikują zainteresowanego do spełnienia wymaganych kryteriów. Jeśli posiadamy wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w  rolnictwie albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, to również spełniamy wymagania.

Czym jest staż pracy?

To okres, w którym osoba fizyczna:

  • była objęta ubezpieczeniem społecznym rolników,
  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni większej niż 1 ha, będąc jego  właścicielem lub dzierżawcą,
  • była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę (także spółdzielczej) i wykonywała prace związane z rolnictwem,
  • była członkiem spółdzielni produkcji rolnej,
  • odbyła odpowiedni staż obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej,
  • pracowała w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

    Źródło" KOWR/gov.pl

fot. envato elements 

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 03:01