Rolnicy zużywają spore ilości paliwa w czasie pracy w gospodarstwie rolnym. Nic dziwnego, że korzystają z możliwości dopłaty do tego surowca. Czy w razie złożenia wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze po terminie, rolnik ma możliwość ubiegania się o wsparcie po wyznaczonym czasie?
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – inny termin?
Charakter przepisów dotyczących zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze wyklucza możliwość przywrócenia terminu złożenia wniosku. W tym wypadku warto szczególnie zwrócić uwagę na daty i przestrzegać narzuconych reguł.
Złożenie wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze po terminie – wyjątki
Okazuje się, że są pewne odstępstwa od reguły. Jeżeli koniec terminu złożenia wniosku przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub na sobotę, to rzeczywisty termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Tak było na przykład latem w 2024 roku. Drugi termin – 31 sierpnia wypadał w sobotę, dlatego zainteresowani rolnicy mogli ze spokojem udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z niezbędnymi dokumentami i fakturami za zakup oleju od 1 lutego do 31 lipca 2024 roku aż do dnia 2 września br.
Złożenie wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – regulamin
Zasady zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze normuje m.in. art. 6 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej z dnia 10 marca 2006 roku.
Wnioski można składać w dwóch terminach:
- od 1 lutego do ostatniego dnia lutego,
- od 1 sierpnia do 31 sierpnia danego roku.
Do wniosku należy dołączyć faktury lub ich kopie jako dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.
Przeczytaj także: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?
Przy czym czynność złożenia wniosku powinna mieć miejsce najpóźniej w ostatnim dniu – termin jest zachowany, jeżeli – przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożono w polskim urzędzie konsularnym – czytamy na stronie gov.pl. Gdy koniec terminu przypada na dzień uznany ustawowo wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Źródło: gov.pl
Fot. envato elements