Embargo zniesione przez KE, ale utrzymane przez Polskę i inne kraje
15 września Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów UE graniczących z Ukrainą – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Polska, Słowacja i Węgry zdecydowały o utrzymaniu zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, w związku z czym Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). W czwartek agencja Reuters poinformowała o uzgodnieniach ministrów rolnictwa Słowacji i Ukrainy, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga; władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do WTO przeciwko Słowacji.
Wojciechowski: Embargo pomogło zarówno polskim rolnikom, jak i Ukrainie
Wojciechowski pozytywnie ocenił wyniki zakończonego 15 września embarga.
- Nawet sam byłem pozytywnie zaskoczony tymi wynikami. Ukraina w ciągu czterech miesięcy trwania tego zakazu, od maja do końca sierpnia, wyeksportowała 13 mln 600 tys. ton ziarna, z czego rekordowe 4 mln ton tylko w sierpniu – podał Wojciechowski. Dodał, że wiele teraz zależy od refleksji strony ukraińskiej w tej sprawie.
Potwierdzam.
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) September 23, 2023
Eksport UE-UA 2022 (w mln euro) - 30,129
1. PL - 9,728 (import 5,969)
2. DE -4,130
3. HU -2,454
Polska póki co jest potęgą eksportową w handlu z Ukrainą i "ogarnia" prawie 1/3 eksportu UE-27 do UA, o dwie i pół długości przed Niemcami.
To nie wszyscy lubią... https://t.co/BwE9OK6Z4F
- Myślę, że tutaj bardzo wiele zależy od pozytywnej refleksji naszych partnerów z Ukrainy. To co było wprowadzone 2 maja, pomogło rolnikom w tych pięciu krajach, pomogło bardzo rolnikom w Polsce i pomogło Ukrainie, jeżeli zwiększyło jej zdolności eksportowe i to zwiększyło do takich granic, że właściwie Ukraina może wszystko wyeksportować nawet gdyby Morze Czarne było cały czas zablokowane – powiedział Wojciechowski.
Ukraiński eksport zbóż spadł we wrześniu, a Rosja dalej atakuje porty
Według danych ministerstwa rolnictwa Ukrainy eksport zbóż przez ten kraj w okresie od 1 do 24 września wyniósł 1,57 mln ton, co oznacza spadek o 51% w porównaniu do 3,21 mln ton wyeksportowanych w tym samym okresie ubiegłego roku. Ministerstwo nie podało przyczyny tego spadku. Handlowcy i organizacje rolnicze twierdzą, że ukraiński eksport zbóż ucierpiał na skutek zamknięcia portów nad Morzem Czarnym przez Rosję w ramach działań wojennych w Ukrainie.
Tym czasem Rosja dalej atakuje infrastrukturę portową Odessy. W wyniku nocnego ataku Rosji na Odessę dronami i rakietami uszkodzono portową infrastrukturę, zrujnowano także magazyn jednego z przedsiębiorstw.
The sky over Odesa last night as Ukrainian air defenders were battling with yet another massive Russian attack.
30 of the 33 targets were shot down.
The video shows amazing work of the 160th anti-aircraft missile brigade of "South" Odessa air command.
Glory to Ukrainian… pic.twitter.com/liX0H1kpfD — Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 25, 2023
- Znaczne uszkodzenia odniósł morski dworzec w Odessie, w budynku przydworcowego hotelu, który już kilka lat nie funkcjonuje, wybuchł pożar – podano w komunikacie. Ponadto stwierdzono zniszczenia w jednym z prywatnych domów Odeskiego rejonu. W wyniku wybuchu ucierpiała kobieta.
This was my hotel. I dreamed of building a beautiful, modern promenade in Odessa. I‘ve invested millions of dollars, bought out a stake from private investors, and despite the war, went on to finalize the deal with the government. pic.twitter.com/nOCcVJivNH
— Stavnitser Andrey (@stavnitser) September 25, 2023
Mkh na podst. PAP, Reuters, Odeska ODA/Telegram, Oleksii Honcharenko/Telegram
fot. Envato Elements