Kraje rozwijające się i kraje najsłabiej rozwinięte (LDC) muszą stać się bardziej aktywnymi uczestnikami handlu międzynarodowego. Tylko w ten sposób można poprawić bezpieczeństwo żywnościowe w dużej części świata.
Zobacz też: Nie wszyscy rolnicy otrzymali dopłaty za 2023 rok. Co dalej - odsetki od ARiMR?
FAO: Inwestycje w infrastrukturę wiejską niezbędne dla bezpieczeństwa
To jeden z głównych wniosków ze spotkania pt. „Wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez handel”, które odbyło się 27 czerwca w ramach konferencji „Aid for Trade Global Review” Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie. Wielu uczestników panelu szczególną uwagę zwróciło na pomoc dla drobnych rolników. Powinni oni być bardziej niż dotychczas włączeni w międzynarodowe struktury handlowe.
Dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Dongyu Qu, wezwał do większych inwestycji w infrastrukturę na obszarach wiejskich. Obejmują one drogi, energię i szerokopasmowy internet oraz lepszy dostęp do rynków. Jest to niezbędny warunek osiągnięcia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Potrzeba większej świadomości politycznej dla bezpieczeństwa żywnościowego
Minister handlu Czadu i koordynator gospodarczy Grupy Afrykańskiej WTO, Mathieu Guibolo Fanga, podkreślił znaczenie rolnictwa dla tworzenia miejsc pracy i walki z ubóstwem na swoim kontynencie. W związku z tym chce w ramach wielostronnych negocjacji rolnych w WTO walczyć o sprawiedliwe warunki dla LDC.
Według ministra handlu z Kamerunu, Luca Magloire Mbarga Atangana, zasady WTO są wprawdzie ważnym fundamentem dla osiągnięcia celów bezpieczeństwa żywnościowego, ale należy zrobić więcej. Przede wszystkim potrzebna jest większa świadomość polityczna.
Źródło: AgraEurope
Fot. Archiwum Top Agrar