StoryEditor

Robert Telus na Kongresie Polska Wieś XXI: tranzyt zboża będzie w pełni kontrolowany. W jaki sposób?

Robert Telus, minister rolnictwa podczas Kongresu Polska Wieś XXI został zapytany o szczegóły dot. tranzytu produktów rolnych przez Polskę oraz przygotowywanego skupu zboża od polskich rolników po 1400 zł/tonę.   
19.04.2023., 12:04h

Kongres Polska Wieś XXI, który odbywa się dzisiaj w Warszawie jest zdominowany tematycznie wczorajszą decyzją i zawartym porozumieniem dot. tranzytu zboża przez Polskę. Minister Telus powiedział, że lista produktów jadących tranzytem przez nasz kraj, które wcześniej były objęte zakazem importu do Polski będzie zweryfikowana, a ściślej rzecz ujmując będzie ograniczona.

Transport będzie wyposażony w plombę wyposażoną w GPS, tak aby można było weryfikować etap podróży oraz dotarcie do miejsca docelowego określonych przesyłek z Ukrainy. Ma to zapobiec rozlewaniu się produktów rolnych po Polsce. Transport będzie plombowany przez polskie służby celne w porozumieniu z Ukrainą. 

Skup zboża po 1400 zł/t

Oprócz przywrócenia tranzytu zbóż przez Polskę, jednym z ważnych tematów, o który często pytają rolnicy to szczegóły dotyczące skupu zboża po 1400 zł/t. Na jakich zasadach będzie on prowadzony. 

- Myślę, że tutaj będzie musieli wspomóc się Agencją, gdyż zależny nam na tym aby był to skup zboża od polskich rolników, żeby opróżnić magazyny do kolejnych żniw - mówił Robert Telus. Będzie zastosowany taki system, aby pomoc przysługiwała faktycznie do wyprodukowanego we własnych gospodarstwie zboża. 

- Pomoc będzie ograniczona do powierzchni gospodarstwa, jaką rolnik zgłosił w dopłatach obszarowych - dodał szef resortu rolnictwa. Zaznaczył, że MRiRW pracuje jeszcze nad szczegółami tej pomocy, dlatego na razie nie znane są limity wsparcia dla gospodarstw. Pomocą zostaną objęci rolnicy, którzy sprzedali zboże po 15 kwietnia (być może do 156 lub 30 czerwca br). 

- Zachęcam rolników do tego aby jak najszybciej sprzedawali to zboże - mówił minister rolnictwa. 

Tranzyt będzie wyglądał tak samo w całej UE?

Komisja Europejska po drastycznej decyzji o zamknięciu granicy dla ukraińskich produktów zaczęła zastanawiać się nad możliwymi rozwiązaniami. W związku z tym, że inne kraje UE mają również kłopoty na rynku, przez niekontrolowany napływ zboża do UE, KE zastanawia się nad wdrożeniem podobnych mechanizmów, jak obecnie proponuje Polska na podstawie zawartego z Ukrainą porozumienia. 

Nadzieję na dojście do konsensusu w tym zakresie wyraził zarówno komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, ale również Robert Telus, minister rolnictwa. 

dkol

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 14:42