StoryEditor

Rolnicy mogą stracić dopłaty przez wyniki kontroli PIP

Przestrzeganie prawa pracy nabierze nowego znaczenia. W styczniu 2025 roku zaostrzą się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku uchybień, ARiMR wycofa dopłaty bezpośrednie. Jakie formy wsparcia mogą stracić rolnicy?

20.11.2024., 12:50h

Dopłaty bezpośrednie a przestrzeganie prawa pracy

Miało być mniej obciążeń administracyjnych i kontroli dla rolników, ale nie będzie. Resort rolnictwa wprowadza właśnie kolejne Od 1 stycznia 2025 roku rolnik, żeby otrzymać dopłaty bezpośrednie będzie musiał spełnić wymogi warunkowości społecznej. W skrócie: będzie musiał przestrzegać przepisów z zakresu prawa pracy, czyli m.in. poprawności zatrudnienia pracowników w gospodarstwie czy warunków BHP. Jeśli tego nie zrobi, nie otrzyma dopłat i poniesie karę. Kontrole u rolnika w tym zakresie będzie wykonywała Państwowa Inspekcja Pracy. 

 - PIP będzie wykonywała typowanie podmiotów do kontroli na podstawie historii kontroli tych podmiotów, wpływających skarg oraz przyjętych priorytetów kontrolnych PIP na dany rok – czytamy w uchwale Komitetu Monitorującego PS WPR. 

Kiedy ARiMR odbierze rolnikowi dopłaty?

W zakresie typowania do kontroli i samej kontroli PIP będzie współdziałać z ARiMR. W czasie kontroli inspektor PIP poczyni ustalenia, co do przestrzegania przez rolnika przepisów dotyczących prawa pracy oraz zasad BHP.

Jeżeli w wyniku kontroli wykonywanej przez PIP stwierdzone zostanie naruszenie przepisów (niezgodność), to rolnik otrzyma karę administracyjną – ARiMR zmniejszy mu dopłaty. 

W jaki sposób będą naliczane kary?

Opracowana zostanie matryca służąca skwantyfikowaniu stwierdzonych niezgodności (np. przez przypisanie odpowiedniej punktacji), z uwzględnieniem oceny i gradacji: dotkliwości, zasięgu, trwałości lub powtarzalności i umyślności danej niezgodności, w celu ustalenia wysokości zmniejszenia płatności. 

Tworząc matrycę kar, Polska oprze się o doświadczenie posiadane przez inspektorów pracy PIP. Na podstawie matrycy ARiMR będzie zmniejszać procentowo dopłaty. Jeżeli kara będzie mniejsza niż 100 euro, wówczas rolnik nie będzie jej ponosił, ale zostanie powiadomiony o stwierdzeniu niezgodności i o obowiązku podjęcia działań naprawczych. 

Zmniejszenie co do zasady wynosi 3 proc. całkowitej kwoty płatności. W przypadku poważnych naruszeń zmniejszenie jest wyższe niż 3 proc. W przypadku powtarzającej się niezgodności zmniejszenie wynosi 10 proc., zaś w przypadku celowej niezgodności (umyślność) - co najmniej 15 proc. W przypadkach umyślnego i drastycznego nieprzestrzegania przepisów możliwe będzie całkowite wyłączenie z płatności. 

Utrata dopłat, jakich dokładnie? 

Mechanizmem warunkowości społecznej objęci zostaną rolnicy, którzy wnioskują o przyznanie: 

  • płatności bezpośrednich, w tym: podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów (w tym dobrostanowej), 
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych lub premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych, 
  • płatności ONW.

Przepisy w tym zakresie są już na etapie wdrażania i wynikają z ustawodawstwa UE. Zapowiedź nowelizacji ustawy ukazała się już w rządowym wykazie prac legislacyjnych. 

Kamila Szałaj

fot. envato elements 

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 13:15