StoryEditor

Sprzeciw Polski może zatrzymać Mercosur - Francja wzywa do działania

Umowa handlowa pomiędzy UE a Mercosur ma zostać podpisana podczas szczytu Grupy G20, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Rio de Janeiro. Jedyną nadzieją na powstrzymanie tej umowy jest Polska, którą o pomoc poprosiła Francja.

10.11.2024., 09:59h

Francja prosi Polskę o pomoc 

Francuski rząd stara się o poparcie Polski dla zablokowania zbliżającego się gwałtownie podpisania umowy pomiędzy Unią Europejską a Mercosur – informuje Forsal.  

Prezydent Francji Emmanuel Macron od 5 lat blokuje tę umowę, jednak ostatnie wybory parlamentarne, które de facto skompromitowały go w Europie, pozbawiły go mocy indywidualnego wpływania na decyzje Komisji Europejskiej.  

Razem z Francją przeciwko podpisaniu umowy są Austria, Irlandia i Węgry, natomiast za umową są Niemcy, Hiszpania i Włochy. Mimo to mowę tej wagi zablokować mogę państwa reprezentujące 35% ludności Unii Europejskiej, dlatego Francja potrzebuje Polski. 

Francuscy rolnicy zapowiadają protesty 

Potrzebuje jej bardzo pilnie, ponieważ umowa ma zostać podpisana już podczas szczytu Grupy G20 w Rio de Janeiro, który odbędzie się już za tydzień, 18-19 listopada. Tymczasem francuskie związki zawodowe rolników, znane wyrażania swojego gniewu w bardzo dobitny sposób, już zapowiedziały protesty. Równie motywująca dla rządu Macrona jest możliwość nieuzyskania wotum zaufania w wyniku zbliżającego się głosowania nad budżetem.

- Kocham Brazylię i jestem zdecydowanym zwolennikiem wolnego handlu, ale nie za wszelką cenę. Żaden kompromis nie jest możliwy w perspektywie krótkoterminowej, chyba że na przykład Brazylia z dnia na dzień przestanie stosować antybiotyki - – powiedział Pascal Lecamp, prawodawca w partii Macrona i były dyrektor francuskiej agencji eksportowej Business France, cytowany przez Forsal. 

image

Protest rolników przed rezydencją Macrona – setka traktorów na plaży

Zielony Ład niekoniecznie w Mercosur 

Pewne jest, że Brazylia nie spełni takich oczekiwań - tym bardziej, że mimo deklaracji, nie oczekuje tego również Komisja Europejska. Co prawda nominowany na komisarza ds. handlu UE Maroš podczas przesłuchania sprawdzającego przed Parlamentem Europejskim powiedział: “Będę promować takie podejście do reguł i standardów UE, by stały się one globalne”, ale powiedział też: “Czasem oskarża się nas o imperializm ustawodawczy, dlatego musimy dużo więcej czasu poświęcić, aby wytłumaczyć naszym partnerom, dlaczego jest to tak ważne”.  

image

Komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič: "Umowa z Mercosur będzie. I będzie korzystna dla UE"

Mercosur zapewni żywność Europejczykom 

Przede wszystkim jednak Šefčovič powiedział: 

- W równowadze między wydajnością ekonomiczną a bezpieczeństwem dostaw to wahadło coraz bardziej przechyla się w kierunku tego drugiego. Dlatego będę skupiać się na otwieraniu nowych rynków, m.in. poprzez doprowadzenie do kluczowych negocjacji w sprawie tych umów o wolnym handlu. Będę się skupiać na inwestycjach UE w krajach trzecich.  

Czy są szanse na zablokowanie umowy? 

Nietrudno zrozumieć, że skoro komisarz ds. handlu UE uzasadnia umowę handlową z krajami spoza UE koniecznością zapewnienia mieszkańcom Unii Europejskiej bezpieczeństwa żywnościowego, to starania o zablokowanie tej umowy są walką z wiatrakami, nawet jeśli Polska podejmie wyzwanie i połączy swoje siły z Francją.

Wsparcie buntowników przez Polskę wydaje się jak najbardziej słuszne, z uwagi na pozycję i potrzeby polskiego rolnictwa, a także wobec publicznie wyrażonego przez ministra Siekierskiego sprzeciwu Ministerstwa Rolnictwa, a więc Rządu, wobec tej umowy.  

Teraz wszystko zależy od tego, jakiej wagi zawodnikami są w Unii Europejskiej prezydent Emmanuel Macron i premier Donald Tusk. Przekonamy się o tym niebawem. 

 

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:51