Polacy jedzą coraz więcej czekolady
Jak pisaliśmy rok temu przy okazji Światowego Dnia Czekolady, które obchodzimy 12 kwietnia, Europa jest największym producentem słodyczy z kakao na świecie. Sama Polska natomiast jest jednym z liderów eksportu czekolady na świecie i posiada 7,3% udział w rynku czekolady! Wartość czekoladowego rynku na świecie to już 127 miliardów dolarów wg Expert Market Research.
Co ciekawe, w 2021 roku raport Nielsen/Wedel wskazywał, że statystyczny Polak zjada ponad 52 tabliczki czekolady, czyli około 5,2 kg w roku. Tymczasem raport Euromonitor z 2022 r. informuje, że ta liczba wzrosła – Polacy zjadają średnio aż 5,7 kg czekolady rocznie.
Rynek czekolady a dochody rolników
Wbrew tym fantastycznym wynikom rynkowym rolnicy uprawiający kakao nie żyją w dostatku, a wręcz przeciwnie.
Uprawą kakaowca zajmuje się ok. 5 do 6 mln rolników z krajów globalnego Południa, w szczególności Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak informuje portal Fairtrade Risk w tych krajach właśnie od 30 do 58% gospodarstw domowych żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, a nawet 90% zarabia poniżej minimum socjalnego. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że średnia długość życia mężczyzn w Ghanie to 64 lata, a średni wiek rolników produkujących kakao to ponad 50 lat, zauważymy, że liczba ta zbliża się do granicy żywotności.
Jeśli zabraknie rolników uprawiających kakaowce i kakao, czekolada może stać się towarem luksusowym lub całkowicie jej zabraknie.
Wsparcie dla rolników
Każdy rolnik i pracownik plantacji ma prawo do uczciwego i sprawiedliwego zarobku, a my jako konsumenci możemy wspierać farmerów z globalnego Południa, chociażby poprzez wybór produktów z oznaczeniem Fairtrade.
Fairtrade (ang. fair – sprawiedliwy, trade – handel) to system certyfikacji, działającym m.in. w rejonach, w których uprawia się kakao. Zajmuje się wsparciem rolnikom, zapewniając środki utrzymania, uczciwe ceny w skupie i stabilne warunki eksportu.
„Wybierając wyroby czekoladowe z oznaczeniem Fairtrade, wszyscy przyczyniamy się do poprawy warunków ich życia i pracy: bez dyskryminacji, bez pracy przymusowej czy też bez wykorzystywania dzieci do pracy. Rolnicy z Afryki, a także Ameryki Łacińskiej, Azji i Oceanii zrzeszeni w systemie Fairtrade mogą liczyć na uczciwe warunki handlowe, dodatkowe środki z premii Fairtrade oraz mają dostęp do programów szkoleniowych i rozwojowych – mówi Michał Bryda-Przybyszewski z Fairtrade Polska. Co ciekawe – i jakże ważne dziś w Światowym Dniu Czekolady – spośród wszystkich sprzedanych w Polsce produktów ze znakiem FAIRTRADE, aż 88% to te wytwarzane z kakao”.
Hodowcy kakaowców zrzeszeni w spółdzielniach współpracujących z Fairtrade za produkty otrzymują ustaloną cenę minimalną, która pokrywa koszty zrównoważonej produkcji kakao.
Dochody ze sprzedaży kakao Fairtrade pozwalają mi dbać o moją farmę, dzięki czemu mam możliwość zaopiekowania się swoją rodziną, zabrania dzieci do lekarza w przypadku jakiejkolwiek choroby, wiem też, że dodatkowo pomogę im osiągnąć sukces w przyszłości” – twierdzi Finda Kouadio Théodore, rolnik należący do certyfikowanej przez Fairtrade spółdzielni kakaowej CAPRESSA z Wybrzeża Kości Słoniowej
Efektem wyboru produktów z czekolady z oznaczeniem Fairtrade w 2021 roku było wypłacenie rolnikom uprawiającym kakao blisko 4 mln zł w ramach premii Fairtrade.
Od 2015 r. światowa wartość premii Fairtrade wypłaconej spółdzielniom rolniczym wyniosła znacznie ponad 200 mln euro. I mimo, że sporo już dzieje się w poprawie warunków życiowych hodowców kakao, ważna jest kontynuacja tych programów, także dzięki wybieraniu produktów certyfikowanych.
Więcej o trudnej uprawie kakao pisaliśmy tutaj – sprawdź!
al na podst. Fairtrade Polska
fot. Fairtrade