StoryEditor

Szykują się zmiany w L4 – dwuzawodowcy możecie być tym zainteresowani!

Nowelizacja zakłada nowe podejście do przebywania chorego na zwolnieniu. Ten będzie mógł bowiem wyjść na spacer, czy po zakupy, a nawet wyjechać poza granice kraju. Co jeszcze się zmieni?

09.11.2024., 13:30h

Spis treści:

L4 – proponowane zmiany

Zwolnienie lekarskie a wyjazd

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowela może być rewolucyjna dla wielu osób uprawnionych do zwolnienia L4. Wszystko po to, aby stworzyć katalog bardziej klarownych przepisów otwartych na rzeczywiste potrzeby pracownika. 

Do tej pory przepisy jasno określały zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem zasad w zakresie niezdolności do pracy zarobkowej – np. poprzez wykonywanie pracy zarobkowej w czasie L4 lub wykorzystywanie zwolnienia do innych celów, np. do wyjazdu. W razie kontroli ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Na przykład w czasie zwolnienia lekarskiego nie należy odpowiadać na telefony służbowe czy odpisywać na maile – na wypadek kontroli ZUS – możemy bowiem utracić prawo do zasiłku.

L4 – proponowane zmiany

Praca zarobkowa podczas zwolnienia

Nowe przepisy pozwoliłyby na wykonywanie niektórych czynności, które obecnie są uważane za nadużycie w czasie przebywania na L4. Ustawodawca chce odróżnienia czynności stricte zarobkowych od tych, które są związane z incydentalną koniecznością. Chodzi m.in. o podpisanie faktur, czy innych ważnych dokumentów – jeśli zmuszają do tego okoliczności, a zaniechanie tych procedur byłoby niedogodne dla pracodawcy.

Praca w jednej pracy, a w drugiej L4

Ważnym novum byłoby wprowadzenie możliwości pobierania zasiłku chorobowego z jednej pracy i wykonywanie obowiązków służbowych w drugiej. Chodzi o to, aby wyłuskać te aktywności, które nie mogą być wykonywane np. z powodu fizycznych niedogodności, ale nie stanowią przeszkody, aby dopełnić obowiązków innego typu. Przywoływany jest w tym miejscu przykład chirurga ze złamanym palcem, który nie może operować, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadził wykłady na uczelni, czy dziennikarza z chrypką, który nie wystąpi w audycji telewizyjnej, ale może pracować w redakcji. Obecnie scenariusz jest czarno-biały – albo pracujemy, albo jesteśmy na L4.

Przeczytaj także: Ruinersi na wsi – na czym polega fenomen tego zjawiska?

Zwolnienie a wyjście na zakupy

Pod lupę wzięto także kwestie związane z podejmowaniem przez ubezpieczonego, który przebywa na zwolnieniu, aktywności utrudniających lub wydłużających proces leczenia. Działaniami takimi nie powinny być, według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwykłe czynności dnia codziennego lub czynności incydentalne podyktowane przez istotne okoliczności. Dopuszczalne są zatem takie działania jak wyjście na: zakupy żywności i leków, na zabieg medyczny czy kontrolę lekarską. Ma to ogromne znaczenie, aby podczas potencjalnej kontroli, gdy pracownik ZUS nie zastanie chorego w domu, nie wstrzymał zasiłku. W projekcie zaproponowano możliwość udokumentowania nieobecności względami zdrowotnymi lub podjęciem czynności incydentalnych: – Chodzi tu o przypadki, gdy ubezpieczony w szczególności odbywał wizytę u lekarza, rehabilitację, udał się na badania, do apteki lub na spacer w ramach rekonwalescencji – tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Zwolnienie lekarskie a wyjazd

Ministerstwo chce iść także na ustępstwo w kwestii pobytu poza granicami kraju na czas zwolnienia. Dopuszcza sposobność, aby chory przebywał w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli taka okoliczność jest uzasadniona zaleceniami lekarza lub innymi ważnymi okolicznościami. Chory zatem mógłby podać inny adres niż w Polsce, w którym na zlecenie ZUS istnieje możliwość przeprowadzenia potencjalnej kontroli.

Fot. envato elements

Źródło: legislacja.gov.pl, pit.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 11:50