StoryEditor

Warunki pomocy finansowej w związku z suszą i powodzią

Rolnicy, którzy mają oszacowane szkody w uprawach rolnych będą mogli ubiegać się w powiatowych biurach ARiMR o pomoc w formie dotacji na powierzchnię upraw, w których szkody wynoszą co najmniej 30 proc.
09.08.2018., 13:08h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchyliło rąbka tajemnicy jakie warunki rolnik musi spełnić aby otrzymać pomoc finansową do 1 ha upraw rolnych w związku z suszą i powodziami. Pomoc otrzymają także Ci, którzy nie mieli ubezpieczonych upraw, ale pomniejszoną... 


Dotacje będą udzielane:


  •  poza formułą pomocy de minimis, na warunkach określonych w rozporządzeniu nr 702/2014 – w przypadku, gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód będą  wynosić powyżej  30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym
  • w ramach formuły pomocy de minimis,  zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 – w przypadku gdy powyższe szkody  będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej.
  • pomoc, będzie pomniejszana o 50 proc., jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk, jeśli nie były ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.


Stawka pomocy i protokół


Minister rolnictwa ogłosi stawkę pomocy do 1 ha, 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania  wniosków o przyznanie pomocy do biur powiatowych ARiMR .

Protokół oszacowania szkód sporządza się od 2017 r. na formularzu dostępnym na stronie internetowej MRiRW. W protokole w przypadku wystąpienia szkód w uprawach paszowych, szkody te uwzględniane są przy obliczaniu dochodów z produkcji roślinnej i drugi raz przy obliczaniu dochodu z produkcji zwierzęcej. 

W kosztach poniesionych z tytułu niezebrania plonów w wyniku wystąpienia szkód mogą być uwzględniane koszty związane z zakupem pasz, o ile ten zakup wynika z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie rolnym spowodowanego szkodami powstałymi w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przy czym ilość nabytych pasz nie może przekroczyć ilości pasz niewyprodukowanych w gospodarstwie.
W przypadku, gdy w protokole wyliczony  procent strat jest niższy niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym rolnik może:

  •  wnioskować przy ubieganiu się o dotacje na powierzchnię  upraw wynikającą z protokołu o uwzględnienie strat wyłącznie w produkcji roślinnej w porównaniu do średniej rocznej produkcji roślinnej z 3 lat ubiegłych w gospodarstwie rolnym lub średniej z trzech lat wybranych z pięciu po odjęciu wartości najwyższej i najniższej.
MRiRW informuje iż, przyjęcie wariantu wyliczania strat do średniej rocznej wyłącznie do produkcji roślinnej nie zwalnia komisji z wypełnienia w całości protokołu.
dkol/ /www.gov.pl/rolnictwo
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. styczeń 2025 11:07